Úvod Lyžování Snow Space Salzburg – Flachau/Wagrain/St. Johann-Alpendorf

Snow Space Salzburg – Flachau/Wagrain/St. Johann-Alpendorf

Snow Space Salzburg přehledně

 • snadná dostupnost střediska i za špatného počasí
 • spousta sjezdovek pro začátečníky a pohodové lyžaře
 • mnoho možností, kde se najíst nebo posedět u kávy přímo na sjezdovkách
 • široká nabídka ubytování všeho druhu, buď blízko vleků anebo na trase skibusu
 • krytý bazén ve Wagrainu pro večerní relaxaci po lyžování
 • někdy hodně lyžařů na svazích, především o víkendech a prázdninách
 • malá nabídka sjezdovek pro sportovní lyžaře
 • méně možností večerního vyžití ve Flachau a Wagrainu
 • omezený počet restaurací

Booking.com

Využijte rezervační systém, kde si denně objedná ubytování více než 600 tis. lidí rezervace přímo u majitelů – garance nejnižší ceny – případné problémy řešíte v češtině – bez rezervačních poplatků – nezávislá hodnocení skutečných hostů

Snow Space Salzburg – to nejlepší z Alp

Lyžařské středisko se rozkládá kousek jižně od Salzburgu a tvoří ho několik kopců rozkládajících se mezi Flachau a St. Johannem im Pongau. Celková velikost resortu je 120 kilometrů sjezdovek, ale pokud by to někomu nestačilo, dá se přejet do blízkého Kleinarl a Zauchensee nebo si dokonce zpestřit lyžování ve 4 Berge Ski Schladming, které je z Flachau pouhých 20 kilometrů autem.

Příjezd do Snow Space Salzburg je velmi pohodlný, Flachau leží zhruba hodinu jízdy za Salzburgem, do Wagrainu to je dalších 10 km. Pokud je dobrá silnice, je rychlejší odbočit z dálnice už na Zell am See. Do Snow Space Salzburg se dostanete pohodlně po dálnici A10 vedoucí na Villach. Nejblíže je Sankt Johann im Pongau, asi 50 kilometrů za Salburgem. Dojedete do něj z dálnice po státní silnici B311. Flachau je trochu dál, asi 70 kilometrů ze Salzburgu a leží přímo na dálnici. Nejdále je Wagrain kam přijedete po dalších deseti kilometrech ze St. Johannu nebo Flachau. Za dobrého počasí je rychlejší příjezd do Wagrainu přes kopec ze St. Johannu.

Dobrá přístupnost lyžařského střediska je fajn hlavně za špatného zimního počasí. Daní za pohodlnou cestu je hodně lyžařů na svazích – hlavně o víkendech a prázdninách. Přesto tady najdete i poloprázdné sjezdovky, na kterých si opravdu lyžování užijete. Tipy na ně najdete dál v článku.

Snow Space Salzburg nabízí převážně červené sjezdovky, které jsou skvěle upravené, většinou přehledné (zvláště ve Flachau) a široké. Lehčí modré sjezdovky najdete nad Flachau a Alpendorfem, ale i řada červených sjezdovek ve Flachau je vhodná pro začátečníky. Sportovní lyžaři si můžou zkusit černou na Saukarkopfu, avšak pokud napadne čerstvý sníh, bývá často neupravená. Další černá je na Grafenbergu. Celé lyžařské středisko je tvořené několika lokalitami:

 • Flachau má 56 km sjezdovek (17 km modrých, 36 km červených a 3 km černé), takže samo o sobě je středně velkým skiresortem. Díky poloze přímo u dálnice je nejrušnější, má skvělý přístup na sjezdovky a je ideální pro víkendové lyžování. Nejvýše se ve Flachau dostanete sedačkou Starjet do výšky 1881 m.
 • Wagrain disponuje 35 km sjezdovek a je to stále romantická alpská vesnička, která odolává výstavbě moderních apartmánových domů. Ne náhodou je rodištěm vánoční písně Stille Nacht, Heilige Nacht. Večerní procházka zasněženým Wagrainem v době Vánoc je zážitkem nejenom pro romantické povahy. Nejvyšší vrchol této části resortu je Griessenkareck s výškou 1980 m, kam se dostanete sedačkou Topliner.
 • St. Johann-Alpendorf je dobře přístupný po rychlostní silnici B311. Rozkládá se na kopcích Grafenberg, Sonntagskogel a Hirschkogel. S Wagrainem je spojený lanovkou G-Link vybudovanou v roce 2013. Do té doby se muselo mezi středisky přejíždět skibusem (což je dnes stále možné). Nejvýše zde jezdí sedačka na Sonntagskogel do výšky 1808 m.
 • Pokud by vám nestačilo lyžování ve Snow Space Salzburg, tak můžete přejet do Flachauwinkl, kde lze lyžovat na Shuttlebergu a sjet třeba do Kleinarlu anebo podjet na lyžích dálnici a pokračovat do Zauchensee. Celkem máte možnost lyžování na dalších 44 kilometrech sjezdovek.

Určitě vyzkoušejte G-Link, který spojuje Wagrain a Grafenberg. tato ambiciózní kabinová lanovka vás přepraví ve velké výšce z prostřední stanice Flying Mozart nad Wagrainem na kopec Grießenkareck na protějším Grafenbergu, aniž byste museli sjet do údolí a přejíždět skibusem. Jízda G-Linkem je zážitek, budete se cítit jako když přelétáte údolí letadlem.

Tipy na lyžování

Začátečníci a děti

 • Dvě krátké modré sjezdovky najdete u spodní stanice Spacet 1 ve Flachau. Jsou ideální pro opravdové začátečníky nebo malé děti. Jejich výhody jsou jasné – máte to s dětmi blízko k ubytování, nemusíte se bát kolizí vašich dětí s rozjetými lyžaři a pokud si sednete na kávu, tak na děti krásně uvidíte. Na děti pamatují i v lyžařských chatách – ve spoustě z nich mají hrací koutky.
 • Začátečníci se nemusí bát vyjet z Flachau nahoru sedačkami Spacejet nebo Starjet. I zde jsou příjemné modré, je zde řada mírných červených, prudší úseky se většinou dají objet.
 • Naprosto skvělá sjezdovka pro začátečníky a děti je modrá mezi spodní a prostřední stanicí Rote 8er končící u Moadörflu. Má příjemný sklon, je široká a přehledná. Dole i nahoře je restaurace, jezdíte kabinkou většinou bez front. Nevýhodou může být, že nedaleko sjezdovky můžete bydlet jenom v Moädorfu, jinak sem musíte přejet na lyžích anebo autem, parkoviště však má dostatečnou kapacitu.
 • Širokou nabídku mírných modrých sjezdovek nabízí Alpendorf nejenom dole, ale i nahoře na vrcholech

Pohodoví lyžaři

 • Hodně dobrá sjezdovka je Rote 8er (někdy označovaná jako Rote Achter), která je trochu stranou na svahu směrem k Wagrainu. Má závodní FIS parametry a pokud nejste úplný začátečník, bude se vám určitě líbit. Je dostatečně široká, dlouhá asi tři kilometry, má příjemný sklon a bývá zde poměrně málo lyžařů. Spodní část od mezistanice dolů po modré už je na odpichování hůlkami, tak tam raději ani nejezděte.
 • Flying Mozart je skvělá, opravdu dlouhá červená sjezdovka s konstantním sklonem, kde nebudete přes den čekat na kabinku, jenom ráno počítejte s náporem lyžařů, kteří se chtějí dostat nahoru.
 • Dobře si zajezdíte ve Flachau pod sedačkou Spacejet 3, za dobrých sněhových podmínek lze sjíždět až do údolí na Spacejet 1. I tady můžete jezdit „přímo na kotvu“.

Sportovní lyžaři

Příjemné a přehledné červené sjezdovky s dobrým sklonem najdete prakticky všude, takže si pohodové lyžování určitě užijí i sportovněji založení jedinci. Určitě byste však měli vyzkoušet:

 • Samotné Flachau nemá černé sjezdovky, ale to neznamená, že tady nenajdete obtížnější svahy. Sjezdovka Hermann Maier FIS Weltcup Strecke přímo nad Flachau by si díky strmosti zasloužila spíš černé označení. Pokud bude zledovatělá, budou s ní mít práci i velmi zkušení lyžaři. Mimochodem sjezdovka není pojmenovaná po Herminatorovi jen tak, dvojnásobný mistr světa se ve Flachau totiž narodil. Na tratích ve Flachau se jezdí i Světový pohár v lyžování a pravidelně tady trénuje rakouský národní tým.
 • Kdo chce něco ostřejšího, musí až na Top Liner (už je součástí skiareálu Wagrain), kde je černá sjezdovka. Tady to ale chce už hodně sněhu, protože na svahu leží velké kameny. Pokud napadne čerstvý sníh, několik dní nemusí být upravená.
 • Pro soutěživé lyžaře je ve Flachau i měřený úsek, kde můžete zajet na čas a porovnat si ho s dalšími lyžaři.
 • Na všech sjezdovkách doporučených pro pohodové lyžování si určitě užijí i sportovněji založení jedinci.

Ski safari

 • Snow Space Salzburg nabízí ski-safari nazvané Hermann Maier Tour. Během jednoho dne můžete dvaceti lanovkami vyjet 6,760 výškových metrů a najezdit dolů 34 kilometrů sjezdovek! Tour vás povede hlavně po červených sjezdovkách, ale v cestě budou i nějaké modré a černé. Na vlecích strávíte skoro dvě hodiny.
 • Přejeďte do Flachauwinkl, pod dálnicí se na pohyblivém koberci dostanete do Zauchense s 68 km sjezdovek, které si můžete projet a vrátit s zpátky. Do Flachauwinkl nebo Kleinarlu vás doveze skibus.

Kde jíst a pít

Všude je spousta chat, většinou se samoobslužnou restaurací. Můžete zaskočit i do některé horské chaty, kde si uděláte příjemnou přestávku u místního jídla a dobrého pití – třeba na některé slunečné terase. Před sezónou se vám pravděpodobně stane, že před vás obsluha postaví panáka nějakého místního šnapsu. Nelekejte se, je to pozornost podniku.

Další odkazy, které se můžou hodit

Aktuální počasí ve Snow Space Salzburg

Flachau
broken clouds
-1.1 ° C
-1.1 °
-1.6 °
89 %
1.4kmh
67 %
Út
3 °
St
-0 °
Čt
2 °
5 °
So
6 °