Historická bobová dráha u jezera Riessersee

Olympijská bobová dráha u jezera Riessersee
Autor: Jkü, via Wikimedia Commons

Garmisch-Partenkirchen je známý svou sportovní minulostí, především pořádáním zimní olympiády v roce 1936. Závodilo se v mnoha disciplínách, mimo jiné i v jízdě na bobech na legendární trati u jezera Riesserse. Kromě olympijských her se na ní v letech 1910-1966 konaly také další šampionáty v tomto sportu (Bavorska, Německa, Evropy nebo celého světa).

Zdejší trať byla ve své době považovaná za jednu z nejnebezpečnějších na světě. Není divu, závodníci na ní dosahovali rychlosti až 120 km/h a na trati s mnoha nebezpečnými zatáčkami nebyly rozhodně žádnou výjimkou různé nehody, některé z nich bohužel fatální.

Nejnebezpečnější zatáčkou na trati byla tzv. Bayernkurve (Bavorská zatáčka). Během fungování trati si vyžádala čtyři životy. První hned v roce 1911, obětí byl německý amatérský sportovec, zubní lékař Oberüber. 26. ledna 1934 nešťastná série pokračovala smrtí dalšího Němce, teprve jednadvacetiletého Leonharda Langa. Další obětí byl švédský závodník Rolf Odenrick. Zemřel 7. ledna 1951 při tréninkové jízdě.

Poslední obětí se stal Švýcar Felix Endrich, jehož bob 31. ledna 1953 vyletěl v rychlosti téměř 100 km/h ze zatáčky a narazil do stromu. Jednatřicetiletý závodník, který týden před nehodou vyhrál světový šampionát v jízdě na dvojbobu, zemřel cestou do nemocnice. Na památku obětí stojí v místě Bavorské zatáčky pamětní deska.

Roku 1966 se trať po posledním závodě uzavřela a začala chátrat. Naštěstí pro všechny fanoušky sportovní historie byla v roce 2003 vyhlášená chráněnou památkou a díky množství dobrovolníků a nadšenců mohla být znovu obnovena. Dokonce do takového stavu, že se na ní od roku 2013 (obvykle v druhé půli února) konají rekonstrukce závodů na historických bobech.

Trať si můžete projít během celého roku. Najdete ji ve svahu nad jezerem Riesserse, u jehož západního břehu byl cíl závodu. 350 metrů od cíle (cca 5 minut pěší chůze) je tzv. Bobschuppen (bobová bouda), která slouží jako muzeum (Bobmuseum). Hlavní atrakcí muzea je 17 historických bobů z období let 1907 až 1997. Dalšími zajímavými exponáty jsou dobové fotografie a předměty související se sportem. Promítají tu také krátký (asi desetiminutový) film s unikátními záběry ze závodů při olympiádě v roce 1936.

Hned vedle Bobschuppen jsou zbytky starého výtahu, kterým se vytahovaly boby na start závodu. U horní stanice výtahu začíná samotná bobová trať.

Ubytování v okolí

Nejbližší ubytování hledejte v Garmisch-Partenkirchenu.

Užitečné informace

Bobové muzeum (Bobmuseum) v Bobschuppen je otevřené od ledna do října každou středu vždy od 2 do 4 hodin odpoledne. Vstup stojí € 5, výhodnější vstupné  € 3 je pro držitele karty hosta.

Na procházku po trati se doporučuje pevná turistická obuv.

K Bobschuppen (Bobmuseum) i začátku bobové dráhy se můžete dostat buď od jezera Rissersee, od dolní stanice lanovky Kreuzeckbahn nebo od známého výletního cíle – alpské chaty Aule-Alm. U všech tří míst jsou parkoviště.

Tady je trasa od parkoviště u dolní stanice lanovky Kreuzeckbahn, přibližně na 1,7 kilometrech začíná samotná bobová trať. Prudká zatáčka na 2,5 kilometrech je slavná Bayernkurve.

Download file: bobbahn-riessersee.gpx

 

Kratší možností je výlet k Bobchuppen od chaty Aule-Alm nebo od jezera Riessersee (na mapě je trasa od Aule-Alm k Riessersee se zastávkou u Bobschuppen). Při takovém výletu ale nepůjdete po bobové trati. Pokud byste si ji přeci jen chtěli projít, je potřeba pokračovat od Bobschuppen dál po cestě k Riessersee. Po cca 600 metrech dojdete na křížení s bobovou dráhou. Cestu nahoru podél výtahu (Boblift) nedoporučujeme – nevede tudy žádná oficiální cesta a jde o výstup do opravdu prudkého kopce.

Download file: bobbahn-riessersee-2.gpx

Adresa

Bobmuseum, 82467 Garmisch-Partenkirchen, ukázat na mapě
www.scr-bob.de
www.bobbahn-gap.de

Více o Garmisch-Partenkirchenu

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..