Hrad Tirol u Merana

Hrad Tirol (Tyrol, Tirolo) v oblasti Merana

Hrad Tirol (nebo italsky Tirolo, někdy také Tyrol) je jednou z největších turistických atrakcí v okolí Merana. Ve středověku byl sídlem tyrolských vévodů, kteří ovládali celou oblast. Díky své šikovnosti dokázali uvalit cla a daně na všechno zboží, které oblastí prošlo. Jejich příjmy byly značné, protože žádné zboží se nedostalo z Itálie do Německa nebo obráceně, aniž by prošlo oblastí Merana.

Vévodové si tak mohli postavit rozlehlý hrad s obytnými paláci, kostelem, kaplí i hospodářskými budovami. Na obranu sloužily mocné hradby a tvrz. Ty se rozhodně hodily v roce 1347, kdy byl hrad obléhán vojsky našeho krále Karla IV. Hrad zůstal nedobytý a Karel musel se svým vojskem odtáhnout s nepořízenou. Předtím ale z pomsty vypálil blízká města Merano a Bolzano.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Meranu a okolí
1130+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Tak na dlouhou dobu končí období rozkvětu. V roce 1369 zemřela poslední tyrolská vévodkyně z rodu Gorizia a tyrolské vévodství se spojilo s dědičnými državami Habsburků. Ti sídlili na hradě ještě další dvě desetiletí, ale v roce 1420 přesunul habsburský arcivévoda Frederick IV. své sídlo do Innsbrucku a Tirol začal chátrat.

Byl prodán – měl sloužit jako zdroj kamene pro stavby v okolí, jeho část se dokonce propadla do strmé propasti. Lepší časy pro hrad přišly až v 19. století – začala renovace, tvrz byla obnovena naposledy, v roce 1904. Dnes je hrad oblíbeným místem výletů – fanoušci historie můžou obdivovat třeba jednu z nejstarších dochovaných hradních zdí na světě. Cenný je také románský mramorový portál sloužící jako vstup do kaple.

Hrad se stal také sídlem archeologického muzea. Expozice se věnují nejen historii hradu, ale i celé oblasti Merana od pravěku po 20. století. A na Tirolu myslí i na děti – mají pro ně speciální část, kde se můžou převléknout za historické postavy – vévodu a vévodkyni, rytíře, rádce nebo jeptišku.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Vybírejte si z ubytování v Meranu.

Užitečné informace

  • Dospělí platí € 7, rodiny s dětmi mají výhodnou slevu – 2 dospělí s dětmi do 14 let tak platí € 14, 1 dospělý s dětmi do 14 let má vstup za € 7. Senioři nad 65 let platí vstupné € 4,90.
  • Otevřeno je od 15. března do 11. prosince, mimo pondělky. Otevírací doba je od 10 do 5 hodin, v srpnu až do 6 hodin.

Web

www.schlosstirol.it/en/home/

Více o Meranu

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..