Výletní okruh Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády - vyhlídková platforma
©Zillertal Arena, fotograf: Johannes Sautner

Při návštěvě Zillertalu by byla škoda nepodívat se k jedné z místních největších atrakcí tzv. Krimmelským vodopádům. Jmenují se podle obce, na jejímž okraji se nachází, a jsou opravdu výjimečné, protože díky celkové výšce 380 metrů jde o vůbec nejvyšší vodopád Evropy a pátý nejvyšší vodopád na světě.

Vodopády, které léčí

Impozantní výška vodopádů na říčce Krimmler Ache není ale jejich jediná zajímavost. Různé studie prokázaly, že zdejší mikroklima s kapkami vody rozprášenými ve vzduchu posiluje imunitní systém a blahodárně působí na dýchací obtíže, astma a různé alergie, například sennou rýmu. A co je nejdůležitější, tyto pozitivní a relativně dlouhodobé účinky (v řádu týdnů) nastávají i po krátkém pobytu u vodopádů.

Výletní okruh okolo Krimmelských vodopádů

Můžete si vybrat, jestli si uděláte jen krátkou procházku nebo radši delší okruh. Nejkratší cesta k vodopádům vede od vstupu na stezku u informačního centra ÖAV (Österreichischer Alpenverein, tedy Rakouský alpský svaz) k Hankeho hostinci (Gasthof Hanke) a odtud odbočkou k řečišti pod vodopádem – místu zvanému Kürsingerplatz. Tato odbočka není na naší trase vyznačená, ale určitě se tam podívejte. Cesta této krátké procházky je navíc bezbariérová, takže ideální pro lidi na vozíku a také rodiny s malými dětmi v kočárku.

Nebo můžete projít celou tzv. Wasserfallweg tam a zpět – končí u místa nazvaného Schettbrücke. Pokud se nechcete vracet po stejné cestě, můžete obejít okruh, který je popsaný na mapě. Vede po Wasserfallweg, na jejím konci přejdete přes říčku Krimmler Ache a pokračujete po druhém břehu po tzv. Amoweg.

Delší výlet okolo vodopádů je ideální, abyste využili na maximum léčebných účinků zdejšího mikroklimatu. Navíc díky pár nachozeným kilometrům budete mít krásné výhledy na vodopád z mnoha vyhlídkových míst a plošin na obou březích a po celé délce vodopádu.

A dalším důvodem, proč obejít celou trasu, je fakt, že Krimmelské vodopády jsou hodně navštěvovaným turistickým cílem. Ročně tady přivítají na 400 tisíc turistů, vodopády jsou tak spolehlivě v TOP 10 nejnavštěvovanějších míst celého Rakouska. Jak ale zkušení turisté ví, i na takových místech lze zažít klid, který je ale přímo úměrný počtu kilometrů ušlých od nejbližšího parkoviště.

Podél trasy narazíte na hostince, kde se můžete občerstvit. První je už zmíněný Gasthof Hanke několik desítek metrů od začátku okruhu a druhý Gasthof Schönangerl zhruba na 1,7 km trasy.

A poslední tip – výlet okolo vodopádů můžete také spojit s návštěvou ve WasserWelten Krimml, což je kombinace moderního informačního centra s multimediální prezentací a velkého zážitkového vodního hřiště.

Údaje o trase

  • začátek u informačního centra ÖAV (Österreichischer Alpenverein – Rakouský alpský svaz)
  • délka: 6,8 km
  • doba: cca 2,5 hodiny
  • stoupání: 503 m
  • max. výška: 1520 m n.m.
  • min. výška: 1059 m n.m.
Download file: krimml-vodopady-okruh.gpx

Ubytování v okolí

Najděte si ubytování v údolí Zillertal.

Užitečné informace

V Krimmlu je mnoho parkovišť, kde můžete nechat auto – na informační stránce je plánek se znázorněnými parkovišti P a P1-P4. Na všech se platí, například na parkovišti P4 je poplatek € 4 za stání do 2 hodin a po 2 hodinách € 0,50 za každou další započatou hodinu. Pokud si budete kupovat vstupenku do WasserWelten Krimml, budete mít stání v ceně.

Stezka Wasserfallweg je otevřená od začátku dubna (konkrétně 10. dubna v roce 2017) obvykle do konce října. Začátek je u informačního centra ÖAV, na tomto místě začíná i naše trasa na mapě. Od parkovišť vede k informačnímu centru značená cesta.

Za vstup na stezku Wasserfallweg se platí (ze vstupného se celá stezka udržuje). Dospělí platí € 3,00 a děti od 6 do 15 let € 1,00. Platí se u vstupu na stezku u informačního centra ÖAV. Je to místo, kde začíná i naše trasa znázorněná na mapě.

Další variantou je zakoupení výhodné kompinované vstupenky, která platí jak ve Vodním světe Krimml (WasserWelten Krimml), tak na stezce Wasserfallweg plus je k ní ještě parkování na parkovišti P4. Tato vstupenka jde koupit pouze u pokladny ve WasserWelten Krimml. Zvlášť v případě, že koupíte rodinnou variantu kombinované vstupenky docela dost ušetříte. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé s 1 nebo 2 dětmi nebo pro 1 dospělého a 3 děti.

I když celá stezka není bezbariérová, její část ano. Místo Kürsingerplatz je přístupné od parkoviště i pro osoby na vozíku nebo pro kočárky. Na našem okruhu po něm trasa nevede, ale dostanete se k němu po odbočení z trasy u Hanke´s Cafe Restaurant.

Adresa

5743 Krimml, ukázat na mapě
www.wasserfaelle-krimml.at

Více o Zillertalu

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..