Natur Eis Palast na ledovci Hintertux

Natur Eis Palast Hintertuxer Gletscher

V Čechách si poslední dobou v zimě bohatou sněhovou nadílku rozhodně neužíváme. To na ledovci Hintertux si na nedostatek sněhu a ledu nemůžou stěžovat ani v létě. Takže jestli se vašim dětem stýská po sněhu a zimních radovánkách, pořádně se oblečte a vyražte lanovkou Gletscherbus na ledovec. I v červenci si tady můžete postavit sněhuláka nebo se koulovat na nejvýše položeném dětském hřišti v Evropě. Největší atrakcí je ale Natur Eis Palast – přírodní ledový palác vytvořený v ledu starém několik tisíc let.

Nejstarší palác na Zemi

Ledovec Hintertux je pravděpodobně starý více než 2 miliony let. Svou současnou velikost má přibližně posledních 11 tisíc let. Samozřejmě stále dochází v fluktuacím a pohybu ledovce. Rychlost pohybu do údolí je v současnosti cca 5-15 metrů za rok, rychleji (cca 40 metrů za rok) se pohyboval ve dvacátých a osmdesátých letech minulého století. Tehdy zimy bohaté na sníh a naopak chladná léta způsobila růst téměř všech alpských ledovců. A vyšší objem a váha znamená i větší rychlost s jakou se ledovec sune do údolí. A ještě jedna zajímavost – pohyb ledovce představuje velkou výzvu pro konstruktéry lanovky. Její podpěry ukotvené na ledovci musí být kvůli pohybu ledu průběžně přemísťovány.

Ledovec si jde prohlédnout i zevnitř při návštěvě Natur Eis Palast. Po krátké zastávce u vchodu, kde dostanete ochrannou přilbu a další vybavení potřebné pro pohyb v ledových chodbách, se vydáte do labyrintu ledového paláce. Tady můžete obdivovat co dokáže příroda vytvořit. Některé prostory jsou krásně nasvícené (například ledová kaple červeně), zatímco jiné jsou ponechány ve svém přirozeném modravém odstínu. Modrá je totiž jedinou barvou, kterou led odráží zpět. Zážitek je opravdu jedinečný, jedinou vadou na kráse je cena (jízda lanovkou plus vstupné do paláce – viz. Užitečné informace – je dost drahé i na alpské poměry).

Vyhlídková terasa a hřiště pro děti

Ledový palác není jedinou atrakcí na Hintertuxu. Určitě si nenechte ujít vyhlídkovou terasu (Panoramaterrasse). Z výšky 3 250 m n.m. je nádherný výhled na okolní hory (dokonce jeden z nejlepších v Zillertalu. Jde o nejvýše položený bod, kam můžete vyjet lanovkou. Na terase jsou k dispozici speciální dalekohledy s integrovanými informacemi, takže vždycky víte, na jaký vrchol se díváte. A terasa je na rozdíl od ledového paláce navíc přístupná i pro vozíčkáře a kočárky.

Pro děti je kousek od vyhlídkové terasy připravené speciální hřiště – ve výšce přes 3 tisíce metrů je nejvýše položené v Evropě. Tím ale superlativy nekončí. Kde jinde byste mohli zažít koulovací bitvu nebo jízdu po sněhu na nafukovacích pneumatikách uprostřed léta.

Ubytování v okolí

Vyberte si ubytování v Zillertalu.

Užitečné informace

Na ledovec se dostanete lanovkou (dolní stanice na mapě tady), dvakrát se přestupuje. U dolní stanice je velké parkoviště. Dospělí (nad 15 let) platí za obousměrnou jízdenku € 34,50 resp. € 28,50 pokud pojedou v 11:45 a později. Děti do 15 platí € 21,50 resp. € 16,50. Děti do 10 let mají jízdu zdarma. Jde koupit i jednosměrný lístek jen na vrchol, který je levnější.

Ledový palác je přístupný po celý rok. Teploty uvnitř se ale po celou dobu pohybují kolem nuly, takže se rozhodně při návštěvě doporučuje teplé oblečení. Také je požadována pevná obuv, další vybavení jako například ochrannou přilbu vám půjčí na místě. Prohlídku můžete absolvovat i v lyžácích. Nejsou potřeba žádné speciální lezecké schopnosti, jediným kritériem je minimální věk 6 let.

Cena vstupného do paláce se odvíjí od zvoleného okruhu. U dětského a malého okruhu platíte € 8,00 za dospělého a € 4,00 za dítě. U velkého okruhu se platí € 16,00 a € 8,00.

Malý okruh trvá 30 minut, není potřeba předchozí rezervace a začíná každý den vždy v 15:15. Na Velký okruh také není potřeba rezervace, trvá 60 minut a začíná každý den v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 a naposledy v 14:30. Dětský okruh je pouze pro skupiny 10 a více návštěvníků a je u něj nutná předchozí rezervace.

Výchozím místem všech okruhů je horní stanice lanovky Gletscherbus 3.

Dětské hřiště na vrcholu funguje od července do září.

Pokud jde o návštěvníky na vozíku nebo dětské kočárky, ledový palác sice přístupný není, ale vše ostatní ano – lanovka, dětské hřiště na vrcholu i vyhlídková terasa v 3250 m n.m. jsou bezbariérové a můžou si je užít opravdu všichni.

Adresa

Hintertux 794, 6293 Tux, ukázat na mapě
www.hintertuxergletscher.at/en/highlights/highlights/natures-ice-palace/

Více o Zillertalu

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..