Cyklostezka okolo jezera Neusiedler See

Pár na kole projíždí krajinou s rákosím

Jedna z oficiálních cyklotras v oblasti nese označení B10 Neusiedlersee-Radweg. Je dlouhá 118 km, ale můžete najet klidně i o dvacet kilometrů více díky různým zajížďkám a výjezdům k jezeru. K tomu si připočítejte vítr, který bude většinou foukat proti vám a na maďarské straně ne úplně ideální cyklostezky. Suma sumárum, ujet celou vzdálenost za jeden den je docela slušný sportovní výkon a ne každý je schopen nebo ochoten ho absolvovat. Proto si můžete rozdělit celý okruh do dvou nebo tří dnů.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování u Neusiedlersee
600+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace
Jak vybrat to správné ubytování u Neusiedlersee – tipy od cestovatelů

Na rakouské straně si užijete kvalitní cyklostezky a vše co k nim patří – dobré značení, množství odpočívadel a míst pro piknik, čisté a příjemné vesnice a městečka, množství příležitostí k občerstvení. Na maďarském území na většinu z toho zapomeňte, na oplátku však uvidíte zcela jiné prostředí připomínající skanzen dávnějších dob a především horší podmínky pro jízdu na kole v porovnání s Rakouskem. Přesto i tuhle část okruhu byste měli absolvovat a budete na ní určitě vzpomínat.

Download file: b10_neusiedlersee.gpx

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v okolí Neusiedlersee. Nebo si přečtěte tipy od cestovalů, jak vybrat to nejlepší.

Zajímavosti na trase

 • Podersdorf – posezení v kavárně v přístavu, kdy můžete pozorovat ruch kolem sebe. Atmosféra vám možná bude připomínat spíše italský nebo chorvatský přístav než místo kousek od českých hranic.
 • Maják v Podersdorfu – nezapomeňte se vyfotografovat na památku, ale asi budete muset chvilku počkat než na vás přijde řada.
 • Větrný mlýn v Podersdorfu – v oblasti Neusiedler See nejsou žádné vodní toky pro provozování vodních mlýnů a proto zde byli lidé vždy odkázáni na sílu větru. Původně zde bylo sedm větrných mlýnů, plně se zachoval a je stále přístupný pouze jediný, v Podersdorfu. Mlýn je starý asi 160 let z nichž posledních šedesát je památkově chráněn. Mlýn je v soukromém vlastnictví a můžete si ho prohlédnout. Během prohlídky uvidíte jak tehdy žil mlynář a jaké nástroje pro mletí používal.
 • Typickou jezerní krajinu najdete mezi Podersdorfem a Weidenem a také okolo Illmitz. Většinou přes rákosí neuvidíte jezero, nicméně na trase jsou pozorvací věže a vyvýšená místa pro pozorovatele ptactva.
 • Užijte si atmosféru maďarského venkova. Je to určitě něco co na kole málokde zažijete.
 • Termální lázně Hegykö. Informace v češtině najdete zde – http://hegyko.hu/cz/termalfurdo a stránku lázní na http://www.saratermal.hu, bohužel jenom v maďarštině.
 • Okolo Donnerkirchenu vyjedete pár výškových metrů nahoru, takže můžete obdivovat výhled na jezero.
 • TIP: Posezení na zahrádce restaurace v přístavu Breitenbrunn může být přijemných zakončením výlet.
 • A pozor – okolo Neusiedl am See čekejte zvýšený počet cyklistů.

Alternativní okruhy

Pro rozdělení celého okruhu využjte možnost převozu lodí a ujeďte vzdálenost kolem jezera, která vám vyhovuje. Převoz lodí raději absolvujte ráno, abyste se vyvarovali stresu při dojíždění posledního večerního odjezdu. Banální defekt by v téhle situaci mohl skončit hledáním náhradního přespání…

Trajekt mezi Mörbisch am See a Illmitz jezdí v sezóně každou půhodinu a na kartu Neusiedler See Card dostanete 50% slevu. Ostatní trajekty jezdí už jenom párkrát za den. Jízdní řád trajektů na rok 2018 najdete zde.

 1. trajektem Breitenbrunn – Podersdorf a dále Weiden am See – Neusiedl am See – Breitenbrunn, 25 km
 2. trajektem Rust – Podersdorf a dále Weiden am See – Neusiedl am See – Breitenbrunn – Donnerskirchen – Rust, 49 km
 3. trajektem Mörbisch am See – Illmitz a dále Podersdorf – Weiden am See – Neusiedl am See – Breitenbrunn – Donnerskirchen – Rust – Mörbisch am See, 73 km
 4. trajektem Mörbisch am See – Illmitz a dále Fertöd – Mörbisch am See, 58 km

Trasy pochopitelně můžete začít i trajektem v obráceném směru.

Více o Neusiedlersee

6 KOMENTÁŘE

  • Co jsem zjišťovala, tak manuální vozík by neměl být problém. U elektrického záleží na váze, ale třeba u Drescher Line byly velmi vstřícní a nabídli dojednání takové lodi, na které může cestovat člověk i na težším elektrickém vozíku. Je ale potřeba je kontaktovat a přesně sdělit odkud kam jedete a termín.

  • Dobrý den Ivano, naprostá většina úseků je asfaltová, tudíž vhodná pro silniční kola. Trasu B10 lze však v některých místech projet různými stezkami, třeba zajet do přilehlé vesnice apod. proto nejsem schopen úplně vyloučit, že nějaký krátký úsek bude po drobných kamíncích, ale určitě půjde objet. Jestli chcete objet celé jezero za den, počítejte s časovou rezervou, vítr může být hodně nepříjemný.

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..