Kap Arkona – nejnavštěvovanější místo na Rujáně

Pohled na majáky na Kap Arkona
Pohled na majáky na Kap Arkona

Kap Arkona je výběžek na severovýchodě ostrova Rujana, který je tvořený křídovým útesem. Je to patrně nejnavštěvovanější místo ostrova, ročně ho navštíví okolo 800 tisíc návštěvníků. Proto neočekávejte příliš klidu, hlavní nápor turistů se koncentruje na vlastní mys s majáky a bývalou rybářskou vesnici Vitt. Hlavní výchozím bodem je vesnice Putgarten.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování na Rujáně
5900+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Mimo úžasných výhledů z vlastního útesu nabízí mys Arkona dvojici majáků (Leuchttürme). Vyšší je 35 metrů vysoký a dodnes je v provozu nejen jako vyhlídka pro turisty, ale i fungující maják, ukázat na mapě. Nižší věž, tzv. Schinkelturm, ukázat na mapě, má 20 m a je druhým nejstarším německým majákem na Baltu. Postavená byla v letech 1826-27 a jméno dostala po svém staviteli Karlu Friedrich Schinkelovi. Sloužila od roku 1928 až do roku 1905, kdy byla uzavřena a její funkci převzal vyšší kolega v bezprostřední blízkosti.

A jak to, že se dodnes dochovaly oba majáky a starší nebyl zbořený? Stalo se tak díky staviteli Schinkelovi, jehož reputace byla tak velká, že jeho stavba byla zachována a nový maják radši postavený těsně vedle. Dnes je Schinkelturm opravená a slouží jako vyhlídka a muzeum. Je v ní také sídlo matričního úřadu – koná se tady velké množství svateb. O popularitě místa pro tento účel svědčí i množství pamětních destiček před věží.

Nedaleko je třetí osamocený maják, tzv. Peilturm (nebo Marinepeilturm), ukázat na mapě, který sloužil jako radionavigační věž. Měří 23 m a dnes je v něm muzeum a galerie. Stejně jako ostatní dva majáky, má i tato věž vyhlídkovou terasu, která nabízí úžasný výhled na poloostrov Wittow, za dobré viditelnosti je vidět dánský ostrov Møn a dokonce i švédské pobřeží.

V blízkosti obou majáků jsou bývalé vojenské bunkry, ve kterých kdysi sídlilo velitelství 6. Flotily NDR a několik obřích bójek, které sloužili k navigaci lodí.

Nedaleko slovanského hradiště Jaromarsburg ze kterého jsou dnes vidět jenom zbytky, vznikla v 10. století malebná rybářská vesnice Vitt, ukázat na mapě. Dnes někdejší malebnost a nostalgii nahrazuje komerce, takže zde najdete různé možnosti občerstvení a prodeje suvenýrů stejně jako u obou majáků a v Putgartenu.

Klasická je procházka od mysu po pláži směrem k vesnici Vitt, odkud se můžete dostat zpět do Putgarten. Na opačnou klidnější severní stranu pobřeží se táhne několikakilometrová pláž, na kterou se lze dostat několika stezkami či schůdky ze stezky nahoře na útesu. Právě tady máte možnost romantické procházky po pláži, která může představovat velký zážitek, pro který stojí za to se na mys vydat.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování poblíž mysu Arkona.

Užitečné informace

  • Pokud přijedete na Kap Arkona autem, máte k dispozici velké parkoviště v necelé 2 kilometry vzdáleném Putgarten, ukázat na mapě, odkud se na Kap Arkona dostanete pěšky nebo pendlujícím autobusem. Pro cyklisty jsou k dispozici také pobřežní cyklostezky. Na Kap Arkona se dostanete i lodí z Binzu nebo Sassnitzu.

Web

http://www.kap-arkona.de

Více o Rujáně

1 KOMENTÁŘ

  1. Jak jsem si to četl, tak mě to hodilo na ty mista a do roku 1987-1989, kdy jsme tam jezdili.

    Docela mě to nainspirovalo, auto, stany, kola a projet to tam zase.

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..