Rujána

Víc než jenom typická dovolená u Baltu

Rujana (německy Rügen) nabízí vše co je typické pro dovolenou u Baltického moře – dlouhé písečné pláže, chladnější a větrné počasí a typickou zvlněnou krajinu s listnatými lesy. Kromě toho zde najdete příjemná lázeňská městečka, skvělou místní kuchyni založenou převážně na různých úpravách ryb, opravdu hodně možností pro zábavu s dětmi a výlety na kole i pěšky. Rujana má takřka dokonalou dopravní infrastrukturu kombinující silnice, vlaky, autobusy a lodní trajekty. Výhodou pro nás je velmi dobrá dopravní dostupnost.

Rujana přehledně

  • dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře
  • vysoká úroveň nabízených služeb včetně ubytování
  • kvalitní cyklostezky
  • možnosti pěší turistiky a procházek v přírodě
  • velká nabídka atrakcí pro děti
  • chladné a nestálé počasí, chladné baltské moře
  • „německé“ ceny

Základní informace o Rujáně

Rujana je největší německý ostrov, má rozlohu 926 km2, ze severu na jih je 51 km dlouhá, z východu na západ 43 km široká, vytváří velmi členité pobřeží o celkové délce 567 kilometrů! Má dvacet přístavů, mezi nimi i největší německý železniční trajekt Sassnitz-Mukran odkud se dostanete třeba do švédského Trellenborgu, na ostrov Bornholm nebo až do litevské Klajpedy. Zajímavostí je, že z každé vesnice není k moři dále než 7 kilometrů.

Mohlo by se hodit: Ubytování na Rujáně (Booking.com) | Online rezervace zážitků na Rujáně

Pláže a koupání

Díky členitému pobřeží má Rujána 56 km písečných pláží ke koupání a dalších 27 km kamenitých pláží. Pokud hledáte koupání o samotě nebo naopak rušnou pláž s občerstvením na dosah, máte nepřeberné možnosti výběru. Za zmínku stojí bohatá nabídka nudistických pláží označených FKK (Freikörperkultur), které najdete takřka všude. Pláže u mořských letovisek a hotelů jsou typické svými proutěnými koši, které vás budou chránit proti větru a umožní příjemné slunění.

Typický proutěný koš na pláži na Rujáně
Typický proutěný koš na pláži na Rujáně

Populární pláže najdete na východním pobřeží. V oblasti tzv. mořských lázní (ostseebad) Binz, Sellin, Baabe, Göhren a Thiessow jsou většinou poměrně rušná místa, nicméně i tady najdete klidnější lokality. Severně od Binzu v oblasti Prora je dlouhá písečná pláž s dunami.

Pro milovníky klidu je perfektním místem sedmi kilometrová pláž mezi Glowe a Juliusruh, která je obklopená borovicovými lesy, není zde žádný hotel, takže si určitě najdete místo, kde budete téměř sami.

Počasí na Rujaně

Roční průměrné teploty Rujána
Roční průměrné teploty na Rujáně

Rujana leží severně od nás, čemuž odpovídá i počasí. Průměrné letní teploty dosahují necelých dvacet stupňů, přesto si můžete užít i horkých letních dní s teplotami atakujícími třicet stupňů. Rujana se chlubí rekordem z roku 2009, kdy zde naměřili 2.146 hodin slunečního svitu.

Letní sezóna na Rujaně začíná někdy v polovině května a končí v září. Za zmínku stojí i teplota moře. Je studené, málokdy jeho teplota překročí dvacet stupňů, takže je spíš pro otužilejší plavce.

Příroda

Mořské pobřeží nedaleko Kap Arkora
Mořské pobřeží nedaleko Kap Arkora

Pro Rujánu jsou typické křídové útesy (německy Kreidküste), které najdete mezi Sassnitz a Lohme. Útesy ční do výšky přes 100 metrů, hlavním lákadlem je vyhlídka Königsstuhl a Wissower Klinken – formace dvou cimbuří vysokých 20 metrů. Bohužel v roce 2005 se obě věže zřítily do moře, přesto jsou jejich pozůstatky stále turistickou atrakcí. Eroze křídových skal je patrná i dnes, na plážích najdete sesutou půdu i stromy spadlé z útesu.

Ke křídovému pobřeží přiléhá přírodní park Jasmund se svými 700 let starými bukovými lesy, který představuje cyklisty i pěšími turisty hojně navštěvovanou lokalitu.

Na Rujaně najdete i jezera – třeba Schmachter See nebo Selliner See – většinou obklopená mokřady s bohatým výskytem ptactva. Pro pobřeží jsou typické písečné duny.

Ubytování

Na Rujanu přijíždí ročně jeden a čtvrt milionů turistů. Tomu odpovídají i ubytovací kapacity – ostrov nabízí více než 60 tisíc lůžek v různých typech ubytování. Z hlediska kvality a ceny je na Rujaně celá škála hotelů od špičkových až po cenově přijatelnější. Je zde řada penzionů, kde dostanete pokoj se snídaní nebo bohatá nabídka apartmánů s vlastním vařením. Velmi populární jsou ferienwohnungen (tzv. fewo) což je ubytování v soukromí. Najdete ho opravdu všude.

Mohlo by se hodit: Ubytování na Rujáně si můžete online rezervovat tady

Jídlo a pití

Fischbroetchen
Místní typické jídlo – tzv. fischbroetchen – s lososem matjesem a treskou

Rujana nabízí svoji charakteristickou kuchyň založenou na přípravě ryb. Tzv. Fischbrötchen se nabízí snad „na každém rohu“. Jde o rybu opečenou v těstíčku, většinou se jedná o tresku (dorsch), lososa (lachs), sledě (hering) nebo platýze (halibut) a jde o levné a rychlé jídlo. Ryba je v housce opravdu výborná a stojí za ochutnání. Další rybí specialitou jsou nakládané a solené ryby – matjesy – nebo uzené ryby (raucherfisch). Určitě obojí vyzkoušejte, jsou velmi jemné a zaručeně čerstvé, matjesy se dokonce podávají i jako hlavní jídlo v nejlepších restauracích.

Z pití stojí za ochutnání místní pivo. Zarytého milovníka českého ležáku asi nepřesvědčí, ale místní německé značky Stranlsunder, Lübzer nebo Störterbeker byste měli vyzkoušet.

Doprava na ostrově

S pevninou je Rujána spojena impozantním mostem ústícím přímo v hansovním městě Stralsund. Síť silnic je členitá, Rujana má 2 tisíce kilometrů silnic, takže se dostanete opravdu všude, provoz na hlavních silnicích je sice poměrně silný, ale řidiči jsou velmi ukáznění a ohleduplní, hlavně k cyklistům. Skoro všechny silnice jsou v perfektním stavu, přesto narazíte i na odlehlé silničky s dlažebními kostkami. Populární je doprava vlakem, železniční síť představuje sto kilometrů kolejí mezi Stralsundem, Bergenem, Sassnitzem a Putbusem na jihu.

Parní vláček Rasender Roland (Krkolomný Roland)
Parní vláček Rasender Roland (Krkolomný Roland)

Populární turistickou atrakcí je parní vláček Rasender Roland (Krkolomný Roland), který jezdí po 24 km dlouhé úzkokolejné železnici mezi Putbusem, Binzem, Sellinem a Göhrenem.

Běžnou součástí dopravy jsou na ostrově trajekty. Nejfrekventovanější je Wittower Fähre spojující severní poloostrov Wittow (Halbinsel Wittow) s hlavní částí ostrova. Délka trajektu je 400 metrů, je určen pro automobily, cyklisty i pěší a pendluje zde nepřetržitě od časného ráno do pozdního večera, takže nepředstavuje žádnou překážku dopravě.

Druhý trajekt jezdí mezi Schaprode a vesnicemi Vitte, Kloster nebo Neuendorf na ostrově Hiddensee. Třeba plavba do Vitte trvá tři čtvrtě hodiny, všechny trasy mají přesný jízdní plán. Skutečnou raritou je Moritzdorf Fähre určený pro cyklisty a pěší. Převoz obstarává ruční veslice, takže jeho provozování představuje úctyhodný fyzický výkon.

Příjezd na Rujanu

Z Prahy je to do Stralsundu 620 kilometrů jízdy po dálnici s výjimkou krátkého úseku u Ústí nad Labem. Není potřeba platit žádné dálniční poplatky, po cestě pravděpodobně nenarazíte na žádné dopravní komplikace, snad s výjimkou možných stavebních oprav. Průjezd Drážďanami je poměrně dobrý, objetí Berlína je ukázkový příklad řešení tranzitní dopravy v okolí velkých měst. Za Berlínem vás čeká už jenom poloprázdná dálnice. Pohodová cesta na dovolenou je určitě věc, kterou každý ocení. Bohužel třeba u destinací v jižní Evropě je spíše výjimkou. Takže pokud se neradi stresujete na přecpaných silnicích, je Rujána jasnou volbou.

Co dělat na Rujáně (Rügen)

Mapa Rujány

Filtrovat podle
Mapa může být někdy nedostupná z důvodů vysoké návštěvnosti webu a vyčerpání kvót pro zobrazování map. Za tuto situaci se omlouváme.

Aktuální počasí na Rujáně

Bergen auf Rügen
clear sky
20.7 ° C
20.7 °
20.7 °
72 %
3.8kmh
2 %
Po
21 °
Út
19 °
St
21 °
Čt
22 °
20 °
Booking.com

Nejnovější na webu