Parní vláček Rasender Roland

Parní vláček Rasender Roland (Krkolomný Roland)
Parní vláček Rasender Roland (Krkolomný Roland)

Oblíbenou atrakcí na Rujáně nejen pro milovníky parních mašinek se stala jízda historickým parním vláčkem. Mašinka má poetické jméno Rasender Roland, v překladu Krkolomný Roland, a na ostrově jezdí už od roku 1895. 24 kilometrů dlouhá dráha spojuje města a lázně Putbus, Binz, Sellin, Baabe a Göhren. V letní sezóně se trasa prodlouží ještě o úsek z Putbusu k molu v Lauterbachu. Během jízdy v poklidném tempu si můžete užívat atmosféru cestování parním vláčkem i krásné výhledy. Zkrátka ideální výlet nejen pro rodiny rodiny s dětmi.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování na Rujáně
5900+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Historie dráhy…

Úzkokolejná železnice byla na ostrově v provozu od roku 1895 a původně se jezdilo pouze z Putbusu do Binzu. Dráha se ale rychle rozšiřovala a původní trať se tak prodloužila až do Göhrenu a další trasy vedly z Putbusu do Altefähru na jihozápadní straně ostrova (kde navazovala na trajekt na pevninu) a z Bergen auf Rügen do Wieku a Altenkirchenu. Dráha sloužila hlavně pro přepravu zboží a lidí mezi důležitými městy a podniky na ostrově.

Vlaky tehdy dosahovaly maximální rychlosti 30 km/h. Zajímavostí je, že hlavní vlastník, princ Wilhelm Malte z Putbusu měl na dráze k dispozici své vlastní salónní vozy.

Na konci 60. let 20. století byly zrušené dráhy Bergen-Altenkirchen a Altefähr-Putbus. V době války a v poválečných letech neudržované tratě se nevyplatilo opravovat a požadavky na přepravu zboží i osob se zásadně změnily. Naopak trasa Putbus-Göhren byla mezi lety 1977-79 zrekonstruovaná.

…a její současnost

Dnes už dráha neslouží svému původnímu účelu, ale je vyhledávanou turistickou atrakcí. Na dráze jezdí původní, téměř 100 let staré parní lokomotivy a vagóny, samozřejmě zrenovované. Cestování má tak opravdovou atmosféru. Tu si ostatně užijete se vším všudy – tedy i s nevyhnutelnou „vůní“ a kouřem ze spalovaného uhlí. Ale popravdě – bez toho by nebyl zážitek cestování parní lokomotivou kompletní.

Proč Rasender Roland

Jméno Krkolomný Roland dostal vláček v 60. letech minulého století, kdy se na špatně udržované trati jezdilo opravdu pomalu. I když byla později železnice zrekonstruovaná a vylepšená (především se změnilo podloží trati), jméno už vláčku zůstalo.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Vyberte si ubytování na Rujáně.

Užitečné informace

  • Od konce května do začátku října je trasa protažená z Putbusu až k molu v Lauterbachu. Jinak je počáteční/konečná stanice v Putbusu, ukázat na mapě a Göhrenu, ukázat na mapě. Některé spoje navíc jezdí pouze mezi Göhrenem a Binzem, ukázat na mapě. U všech spojů samozřejmě platí, že můžete vystoupit i nastoupit v jakékoli stanici podle vlastní volby.
  • Informace o časech odjezdů i počátečních a konečných zastávkách jednotlivých spojů najdete na webu dráhy.
  • Tip pro rodiny s malými a neposednými dětmi: Cesta mezi Göhrenem a Binzem trvá cca 40 minut a je tak lepší variantou pro rodiny s menšími dětmi, na které by mohla být celá trasa příliš dlouhá. Cesta mezi Lauterbachem a Göhrenem zabere cca dvojnásobek času.
  • Celá cesta stojí pro dospělého € 14,00, děti od 6 do 13 platí polovinu. Jde ale koupit i lístek platný pouze pro některý úsek trati, například z Binzu do Göhrenu vyjde cesta pro dospělého na € 8,40. Vše o ceně jízdného najdete zde.
  • Vstupenky jsou k dostání na pokladnách v Putbusu, Binzu, Sellinu Ost, Baabe a Göhrenu. Mimo otevírací dobu nebo při nástupu v jiné stanici dostanete vstupenky bez příplatku ve vlaku. Přesné časy, kdy jsou otevřené pokladny najdete tady.

Web

http://ruegensche-baederbahn.de/home.html
http://ruegensche-baederbahn.de/fahrplaene.html

Více o Rujáně

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..