Musée de l’Orangerie – skrytý poklad na dohled od Louvru

Monetovy lekníny v Musée de l'Orangerie
Autor: Brady Brenot, via Wikimedia Commons

Musée de l’Orangerie najdete v Tuilerijských zahradách kousek od Place de la Concorde. Kdysi byla v budově oranžérie, tzn. že se sem z blízkých zahrad na zimu uklízely pomerančovníky a další rostliny, které potřebovali ochranu před nízkými teplotami. Dnes je v budově muzeum a sbírky tvoří impresionistická a postimpresionistická díla. Zlatým hřebem sbírek je určitě stálá expozice 8 Monetových velkoformátových pláten se slavnými lekníny, které namaloval ve své zahradě v Giverny. Kromě Clauda Moneta jsou v muzeu zastoupení další umělci neméně zvučných jmen, například Paul Cézanne, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Alfred Sisley, Henri Matisse nebo Amedeo Modigliani.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Paříži a okolí
5800+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Muzeum je komornější než nedaleký Louvre a není tak přeplněné turisty. Ročně ho navštíví necelý půl milion návštěvníků oproti asi 10 milionům v Louvru. Ná návštěvu vám budou bohatě stačit 2 hodiny, zvláště v ranních hodinách si můžete lekníny prohlížet téměř sami a vstupné je také zhruba poloviční oproti Louvru. Pokud tedy chcete vidět krásné obrazy, přitom nemáte na návštěvu celý den a nechcete moc utrácet, je Musée de l’Orangerie skvělá volba. Pokud jste ve městě s dětmi, tak bych dala přednost Oranžérii zcela určitě – civilní impresionisté se jim asi budou líbit víc než obrazy renesančních mistrů často s náboženskou tématikou nebo třeba Géricaultův Vor Medúzy.

Monetovi lekníny

Oranžérii nechal vybudovat francouzský císař Napoleon III., synovec Napoleona Buonaparte, aby bylo kam v zimě ukládat citrusy z blízkých tulerijských zahrad. Proto je severní strana téměř bez oken (aby byla chráněná před studeným severním větrem) a naopak jižní strana přiléhající k Seině je skoro celá tvořená jen okny. Po pádu císařství v roce 1870 oranžérii připadla státu a řešilo se její využití.

To se nabídlo v roce 1921, kdy Monet dokončoval své Lekníny, které poté daroval francouzskému státu. Původně měly být umístěné v Muzeu Rodin, ale nakonec byla zvolena Oranžérie. Šlo o šťastnou volbu, budova byla dokonce renovována a na míru upravena pro vystavování právě těchto obrazů a architektovi Camillu Lefèvrovi při navrhování úprav pomáhal samotný Monet. Muzeum bylo otevřeno v květnu 1927, bohužel pár měsíců po Monetově smrti a původně neslo i jeho jméno.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Paříži a okolí.

Užitečné informace

  • Muzeum je otevřené každý den kromě úterků, otevírá v 9 hodin ráno a zavírá se v 6 hodin večer.
  • Pozor na otevírací dobu během olympiády 2024, také vstup do Tuilerijských zahrad bude omezený. Více zjistíte zde.
  • Vstupenky se dají koupit přímo na místě, ale rozhodně doporučujeme online rezervaci na určitý čas. Vyhnete se tak frontám i riziku, že vstupenky budou vyprodané. Rezervovat jde na oficilních stránkách nebo na GetYourGuide, cena vstupného je pro dospělého € 12,50, resp. € 13,50. Na GetYourGuide jde rezervovat více dopředu, na oficiálních stránkách je vstupné levnější, ale rezervace jde dělat většinou jen na nejbližší 2 měsíce. Bohužel při obou způsobech nejde rezervaci zrušit s plnou náhradou ceny.
  • Děti do 18 let mají vstup zdarma, stejně jako občané EU do 25 let včetně. I tak ale doporučujeme udělat si časovou rezervaci. A zlevněné vstupné € 10 mají až 2 dospělí, kteří do muzea doprovází dítě do 18 let. Tato rezervace jde udělat pouze na oficiálních stránkách. Určitě ji využijte, pokud budete cestovat s dítětem/dětmi.
  • Vždy první neděli v měsíci je vstupné zdarma, nicméně je stále potřeba si vstupenku online zarezervovat na oficiální stránce.
  • Muzeum je bezbariérové.

Online rezervace

»Musée de l’Orangerie Vstupenka s rezervací
»Všechny aktivity v Musée de l’Orangerie
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://www.musee-orangerie.fr/en

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..