Zámek Versailles je dnes symbolem Francie stejně jako Eiffelovka nebo Notre-Dame. Ještě v 17. století za krále Ludvíka XIII. zde stál pouze malý lovecký zámeček obklopený hustými lesy a bažinami. Když ale král něco chce, tak to dostane. A král Ludvík XIV. si usmyslel, že právě na tomto místě postaví palác, který bude sídlem jeho dvora, vlády a nedostižným vzorem pro všechna ostatní královská sídla. Práce na zámku a jeho neustálené rozšiřování probíhaly nejen za dlouhého života samotného Ludvíka XIV. ale také za jeho dvou nástupců až do Francouzské revoluce, kdy královská rodina v roce 1789 palác nuceně opustila a už se do něj nikdy nevrátila.
V 19. stolení sloužily budovy jako muzeum a umístění uměleckých sbírek, aby se na začátku století dvacátého začala obnovovat podoba z dob Ancien Régime. Zámek má ale úctyhodných 2300 pokojů a mnoho z jeho mobiliáře bylo zničeno, ztraceno nebo ukradeno za turbulentních let Francouzské revoluce a následujících napoleonských válek, takže rozhodně nejde o úkol, který by bylo možné splnit během pár let. Restaurační práce pokračují po desítky let až do dneška, díky nim si ale můžete dnes prohlédnout části, které ještě ani na začátku 21. století nebyly přístupné.
Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Paříži a okolí
5800+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace
Většina návštěvníků při prohlídce nemine enfiládu (propojené, za sebou řazené pokoje) Státních apartmá krále a královny, které spojuje nejslavnější místnost zámku, Zrcadlová galerie. Původně na jejím místě byla terasa , dokonce s malou fontánou, která spojovala královy pokoje v severním křídle a královniny v jižním. Postupem času se především kvůli vystavení různým rozmarům počasí ukázalo toto spojení nefunkčním a jako mnoho dalších částí Versailles bylo přestavěno. Ludvík XIV. se nikdy nedržel při zemi a jeho nový projekt měl odrážet rozmach a dominanci Francie. Vznikla tak 73 metrů dlouhá galerie s okny na jedné straně a 357 zrcadly na druhé. Právě zrcadla byla symbolem francouzských úspěchů, protože do té doby měla na jejich složitou výrobu monopol Benátská republika. Ozdobou galerie byl také nábytek (trůn, stoly, svícny atd.) z čistého stříbra, který měl nevyčíslitelnou hodnotu. Bohužel už po pár letech musel být roztaven, aby Ludvík mohl financovat nákladné války, které vedl.
Zrcadlová síň a státní apartmá představují oficiální, pompézní tvář Versailles, stejně jako zámecká kaple nebo opera. Díky renovacím z posledních let se ale dostává pozornosti i subtilním, soukromým apartmá krále, královny nebo králových milenek. Tyto pokoje nesloužily k oficiálním obřadům, ale k soukromému životu královské rodiny a významných členů dvora a odráží jejich osobní vkus a preference. Můžete se tak podívat třeba do ještě nedávno nepřístupných pokojů Madame du Barry, poslední milenky Ludvíka XV. nebo soukromých pokojů poslední francouzské královny Marie Antoinetty.
Minimálně stejně dlouhou dobu jako na zámek si ponechte na prohlídku zahrad. Sám Ludvík XIV. je považoval za stejně důležité jako zámek a vy neuděláte chybu, pokud se budete řídit stejným pravidlem. Jsou dílem asi nejznámějšího zahradního architekta nejen své doby André Le Nôtre, který celý návrh koncipoval kolem vodní plochy Grand Canal táhnoucí se v západo-východním směru přes celé zahrady. Především v květnu jsou zahrady plné vůní a barev a procházka v nich opravdu příjemná. Dojít můžete až k většině návštěvníků skrytým pokladům zahrad – Velkému Trianonu a díky Marii Antoinette proslavenému Malému Trianonu, u kterého je i královnina vesnička, kde trávila chvíle vesnické idyly se svými dětmi a nejbližšími přáteli.
Návštěvu Versailles můžete zakončit v muzeu kočárů, které je před zámkem a vstupné je zdarma. Zajímavostí je, že obě budovy ve tvaru podkovy naproti paláci byly kdysi královské stáje, jedné se říkalo Malé stáje a druhé Velké stáje. Jak to, když jsou symetrické a stejně velké? Odlišnost byla ve funkci, ne ve velikosti. V severní budově (kde je dnes zmíněné museum kočárů) byly ustájení váleční a lovečtí koně a dostala tak jméno Velké stáje, zatímco napravo se chovaly pracovní, tažní koně a říkalo se jí Malé stáje.
Vlakem RER z Paříže do Versailles
Do Versailles můžete dojet příměstským vlakem RER přímo z Paříže. Jde o něco mezi metrem a vlakem a konkrétně do Versailles jezdí linka C. My jeli ze zastávky Pont de l’Alma, ale po celé Paříži je jich spousta, takže nastoupit můžete tam, kde vám to nejvíce vyhovuje. Seznam zastávek na lince C najdete zde. Jen pozor, musíte jít na správnou kolej, například ve zmíněné stanici Pont de l’Alma je to ta levá, pokud byste nastopili do vlaku na pravé, skončíte v Pontoise namísto ve Versailles. Vystupuje se na zastávce Versailles Château Rive Gauche. A určitě doporučuji koupit už v Paříži zpáteční lístek, ve Versailles jsou na lístky dlouhé fronty.
Ubytování v okolí
Podívejte se na ubytování v Paříži a okolí nebo hledejte ubytování přímo ve Versailles.
Užitečné informace
- Zámek je otevřený od 9 hodin dopoledne až do půl sedmé v sezóně (do půl šesté mimo sezónu). V pondělí je zavřeno. Zahrady jsou otevřené od 8 hodin ráno až do půl deváté večer.
- Vstupné jde koupit buď jako kompletní vstupenku za 28,50 €, se kterou se dostanete nejen do zámku, ale také do zahrad, obou Trianonů a vesnice Marie Antoinetty. Nemusíte pak řešit vstupné do zahrad – někdy je zdarma, ale v sezoně je ve většinu dnů zpoplatněné kvůli puštěným fontánám. Jde o všechny soboty a neděle, většinu úterků a některé čtvrtky.
- Nebo jde koupit lístek pouze do zámku za 19,50 €. Tyto lístky ale nezahrnují vstup do zahrad v dotčené dny. Ve dny, kdy jsou puštěné fontány (viz. odkaz výše), tak musíte buď návštěvu parku oželet nebo koupit dodatečně vstupenku pro vstup do parku.
- Při koupi online vstupenky si vždy zabukujete konkrétní čas a vstup máte zaručený půl hodiny od tohoto času. Jde o opatření kvůli vysoké návštěvnosti.
- Cena je stejná ať budete lístky kupovat na oficiálních stránkách zámku nebo na platformě GetYourGuide. Ta je navíc v češtině a poskytuje 24/7 zákaznickou podporu. Rozhodně se ale snažte koupit lístek online před návštěvou, při koupi až na místě se těžko v sezoně vyhnete frontám u pokladny a také budete mít jistotu, že se do zámku v den své návštěvy dostanete. Není úplnou výjimkou, že jsou lístky v některé dny vyprodané a můžete koupit lístek až na další den.
- Mladí do 18 let nebo občané EU do 26 let mají vstup zdarma. Je nutné předložit platný doklad totožnosti a mít online zabukovanou i tuto volnou vstupenku nebo si ji u pokladny vyzvednout.
- Online rezervace opravňuje k přeskočení fronty u pokladny, bohužel ani s ní se nevyhnete frontám u bezpečnostní kontroly. Odpoledne zde bývají menší fronty než dopoledne.
- V současnosti je mimo provoz úschovna zavazadel, kde se běžně nechávaly kočárky. Ty jsou tak v zámku tolerovány, přesto správa zámku prosí, aby návštěvníci použivali dětská nosítka a klokaní tašky, pokud to je jen trochu možné. V zahradách není s pohybem kočárků problém.
- Všechny návštěvní prostory zámku a Velkého Trianonu jsou přístupné pro osoby se zdravotním postižením. Všechny expozice ve Velkém Trianonu jsou bezbariérové stejně jako přízemí Malého Trianonu. Jeho první patro není přístupné pro osoby na vozíku, ale v přízemí je multimetiální prezentace nepřístupných prostor.
Online rezervace
»Lístek do Versailles, který zahrnuje vstup do zámku, zahrad, obou Trianonů a vesničky Marie Antoinetty (bez průvodce)
»Vstup do zámku (bez vstupu do zahrad)
»Všechny atrakce ve Versailles včetně prohlídek s průvodcem
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – 24/7 zákaznická podpora