Lom Piedra v St. Margarethen – přírodní památka a největší přírodní amfiteátr v Evropě

Přírodní amfiteátr v lomu Piedra v St. Margarethen
Zdroj: http://www.operimsteinbruch.at

Lom Piedra v St. Margarethen není pro české návštěvníky příliš známým turistickým cílem a je to rozhodně škoda, protože jde o úžasné místo. V tomto dva tisíce let starém (a stále funkčím lomu) lomu můžete obdivovat nejen krásnou přírodu, ale také výstavu soch a skulptur pod širým nebem. Největší atrakcí je ale přírodní amfiteátr v lomu, který je největší v Evropě (pojme až 4700 diváků) a konají se zde různá divadelní nebo operní představení, festivaly, koncerty a další kulturní akce.

V roce 2018 tu budou vystupovat například Tom Jones, společně Sting a Shaggy nebo skupina Kraftwerk. Na rok 2019 se zase chystá nastudování Mozartovy opery Kouzelná flétna, která se bude dávat pravidelně v oddobí od 10.července do 17. srpna. Především operní představení jsou extrémně populární – a to nejen kvůli okouzlujícímu a impozantnímu prostředí, ale také pro skvělou akustiku v lomu. Lístky na ně jsou v prodeji už dlouho předem. Například právě na Kouzelnou flétnu se prodávají už od 11. června 2018 (do konce října dokonce s 20% slevou. Program na aktuální obdodí a odkazy na předprodej lístků najdete na oficiálních stránkách.

Najděte si ubytování u Neusiedlersee
330+ apartmánů, penzionů, hotelů a ubytování v soukromí, nejlepší lokality, užitečné informace

Kromě koncertů a kulturních akcí můžete navštívit lom během komentovaných prohlídek s průvodcem (jejich časy najdete níže v Užitečných informacích). Kromě krásných a dechberoucích výhledů na okolní krajinu se dozvíte o historii lomu, která sahá 2000 let zpátky až do dob Římské říše, kdy se pískovec z lomu používal na stavbu římské osady Carnuntum. Jde tak o jeden z nejstarších evropských lomů.

Z místního kamene jsou postavené také některé z domů na vídeňské Ringstraße nebo kostely Karlskirche a Maria am Gestade tamtéž. Používal se také pro různá sochařská díla. Vůbec nejslavnější stavbou postavenou z kamene ze St. Margarethen je vídeňská Katedrála svatého Štěpána (Stephansdom). Lom je stále v provozu a kámen z něj se používá i při současné renovaci katedrály. Těží se v části přímo pojmenované „Stephanswand“ (Štěpánova zeď).

Zajímavé jsou také různé fosílie, které se v kameni nachází. Lom byl totiž před 20-30 milióny let mořským dnem a zdejší pískovec je tvořený mořskými usazeninami bohatými na fosílie – například mušle, korály, mořské ježky a řasy. Můžete je při troše štěstí vidět přímo v kameni nebo na informačních tabulích rozmístěných v lomu.

Zdejší lom je ale bohatý nejen na přírodní zajímavosti. V letech 1959 až 1977 se zde na popud známého sochaře Karla Prantla konala každoroční sochařská sympozia, kdy umělci společně po několik měsíců tvořili pod širým nebem. Běhěm nich vzniklo vělké množství většinou monumentálních pískovcových soch. Kolem 60 z nich se stále nachází v lomu. Některé z nich jsou dnes ikonická díla land artu.

Filter by

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v okolí Neusiedlersee.

Užitečné informace

  • Lom je přístupný pouze během kulturních událostí nebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a to v období od 1.května do 31.října, o prázninách každý den, mimo prázdniny (květen-červen a září-říjen) v pátek, sobotu, neděli a o rakouských svátcích.
  • Prohlídky začínají vždy v 10:30 a 15:30 (k květnu až červnu a září až řijnu), o prázdninách pouze v 10:30. Odchází se od prodejny lístků (nedaleko hlavního vchodu).

Nezapomeňte si najít
nejvýhodnější cestovní pojištění

  • Prohlídky jsou standardně v němčině, v jiném jazyce pouze pro skupiny.
  • Dospělí platí za prohlídku € 7,00, děti a senioři € 5,00. Vstupné pro rodiny je € 15,00.
  • Lom a přírodní amfiteátr je bezbariérově přístupný po rampě a jsou zde bezbariérové toalety. V době kulturních akcí také jezdí od hlavního vstupu zdarma kyvadlový autobus, který můžou využít právě osoby na vozíku nebo senioři.
  • Do lomu se nesmí s koly, dětskými skútry nebo skateboardy. Stejně tak je zakázáno sem brát zvířata, s výjimkou vodících psů.

Web

www.operimsteinbruch.at
https://esterhazy.at/de/steinbruchmargarethen/index.do

Více o Neusiedlersee

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..