Most u Andau

Starý most u Andau
Starý most u Andau, který dnes slouží jen jako turistická atrakce, několik kilometrů od něj je v provozu nový most

Most v Andau je malý most přes malou říčku Einserkanal (maďarsky Hansági föcsatorna), která tvoří hranici mezi Rakouskem a Maďarskem. V roce 1956 přes něj prchaly tisíce Maďarů do Rakouska po nezdařeném lidovém povstání, které vypuklo v Maďarsku 23. října 1956. 5. listopadu bylo ale potlačeno sovětskými vojsky a asi 200 tisíc Maďarů uprchlo do zahraničí.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování u Neusiedlersee
600+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace
Jak vybrat to správné ubytování u Neusiedlersee – tipy od cestovatelů

Malý, dřevěný most u Andau posloužil jako úniková cesta pro velkou část těchto uprchlíků  – zhruba 70 tisíc lidí. Po překročení hranice museli jít pěšky devět kilometrů dlouhou cestu nazvanou dnes nazývanou Fluchstrasse („cesta prokletí“) do vesnice Andau, kde byli vřele přijati. Množství lidí muselo most přejít během několika dní, protože už 21. listopadu 1956 byl most sovětskou armádou vyhozen do vzduchu.

Už nežijící americký autor bestsellerů James A. Michener byl tehdy zpravodajem na místě. O něco později napsal o těchto dramatických událostech knihu s názvem „The Bridge of Andau“. V ní ho označil jako nejvýznamnější most Evropy.

V roce 1996, při 40. výročí povstání byl most znovu postavený při společné operaci rakouské a maďarské armády. Fluchstrasse v této době byla jednou velkou výstavou pod otevřeným nebem ukazující kolem 90 různých skulptur a dalších uměleckých děl maďarských a rakouských umělců. V současnosti je most Andau známý po celém světě jako památník, který připomíná nešťastnou dobu rozdělené Evropy. Je symbolem vstřícnosti, tolerance a sounáležitosti.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v okolí Neusiedlersee. Nebo si přečtěte tipy od cestovalů, jak vybrat to nejlepší.

Více o Neusiedlersee

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..