Národní park Neusiedler See – Seewinkel

Národní park Neusiedler See - Seewinkel
Typický rákosový porost a slané jezero v národním parku Neusiedler See - Seewinkel

Příroda v okolí Neziderského jezera je v mnoha ohledech unikátní, protože se tady spojuje alpská hornatá krajina s maďarskými nížinami. Samotné Neusiedlersee je nejzápadněji položené stepní jezero v Eurasii. Aby byla zaručena ochrana této oblasti, byl v roce 1992 zřízen na rakouské straně Nationalpark Neusiedler See – Seewinkel. Park pokrývá území na východní straně jezera – na severu končí pod městem Podersdorf am See, na východě sahá až k městu Illmitz. V roce 1993 byla do rezervace zahrnuta i oblast Seewinkel kolem jezera Lange.

Najděte si ubytování u Neusiedlersee
330+ apartmánů, penzionů, hotelů a ubytování v soukromí, nejlepší lokality, užitečné informace

Na maďarské straně existuje od roku 1991 národní park Fertő–Hanság a obě země spolu při ochraně přírody spolupracují. Část oblasti na rakouské i maďarské straně je navíc od roku 2001 zapsaná na seznamu UNESCO.

Neziderské jezero

Neziderské jezero je pouhých 1,5 metru hluboké stepní jezero a jeho břehy s typickým rákosovým porostem jsou domovem mnoha druhů rostlin i živočichů. Díky unikátnímu propojení alpské, středomořské a asijské přírody a dlouhému vegetačnímu období je místo typické neobyčejnou druhovou rozmanitostí fauny i flory. Rákosový pás kolem jezera je druhý největší v Evropě (větší je už pouze v Rumunsku v dunajské deltě) a je známým místem, kde hnízdí ptáci. Další se tady zastavují při migraci mezi Evropou a Afrikou. Známým cílem pro ornitology je především oblast Seewinkel.

Slaná jezera Lacken

V parku jsou zvláštností slaná jezera, tzv. Lacken. Najdete je na území celého parku, některá z nich v létě vysychají (například Zicklacke u Illmitzu). Největším z nich je Lange Lacke v oblasti Seewinkel. V okolí slaných jezer jsou kromě bažin i tradiční pastviny. Na ně se v posledních letech vypouští divocí koně a maďarský stepní skot (má typické bílé zbarvení). Lidé z národního parku se tak snaží vrátit do krajiny druhy, které se zde po staletí vyskytovaly. V roce 2007 se tak povedlo do krajiny vrátit i šakala obecného.

Informační a ekologicko-edukační centrum Illmitz

Pokud se chcete o národním parku dozvědět víc a lépe si ho prohlédnout, je dobrým tipem návštěvnické centrum v Illmitzu na okraji parku. Na místě je dřevěná vyhlídková věž, ze které si park můžete opravdu dobře prohlédnout, pořádají tu sezónní výstavy nebo video projekce. Hlavně ale centrum pořádá pěší exkurze s průvodcem do různých částí parku. Jejich téma záleží na konkrétním ročním období. Díky nim máte možnost dostat se i do jinak nepřístupné konzervační zóny národního parku.

Filter by

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v okolí Neusiedlersee.

Užitečné informace

  • Návštěvnické centrum je otevřené po celý rok. Od dubna do října je otevřeno od 8 ráno do 5 hodin odpoledne, o víkendech a svátcích až od 10 hodin. Od listopadu do března je otevřeno pouze ve všední dny od 8 ráno do 4 hodin odpoledne a není v provozu obchod se suvenýry a mapami.

Nezapomeňte si najít
nejvýhodnější cestovní pojištění

  • Procházky s průvodcem se konají od března do listopadu a trvají cca 3 hodiny. Cena za exkurzi je € 10 pro dospělého a € 5 pro dítě.

Web

www.nationalpark-neusiedlersee-seewinkel.at

Více o Neusiedlersee

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..