Okruh severní Rujánou

Okruh severní Rujánou
Pláže jsou v květnu úplně prázdné

Auto necháváme na parkovišti v rybářské vesnici Ralswiek. Ukazuje se to jako prozíravé rozhodnutí, protože parkoviště je dostatečně velké, prázdné a zdarma. Navíc je nedaleko skvělá restaurace Riff, ve které si po náročném výletu dáme skvělou večeři. Ralswiek nemá chybu.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování na Rujáně
5900+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Z Ralswieku se dostáváme rychle cyklostezkou na hlavní silnici podél níž opět vede – jak jinak – skvělá cyklostezka. Po hrázi se dostaneme do Lietzowu a v Borchtitz odbočujeme k moři, přičemž objíždíme Sagard. V Polchowu jsme raději odbočili zpátky na hlavní silnici L30 a jeli po ní kousek přes Bobbin. Naštěstí to byl opravdu jenom kousek, zhruba kilometr. Ze silnice se vracíme do Spyckeru a moc pěknou stezkou mezi jezírky Spycker See a Mittel See směřujeme k první zastávce – přímořskému letovisku Glowe. Spycker See určitě nevynechejte, je to tady moc hezké. Rujanská pohoda.

Glowe je stará rybářská vesnice, ze které je dnes příjemné letovisko s plážovou promenádou. Z Glowe vede jedna z nejhezčích částí dnešní trasy – asi 10kilometrová cyklostezka podél hlavní silnice L30 do Juliusruth vede borovicovými lesy, vypadá to tady jako ve Středomoří. Každou chvilku je obočka vpravo k plážím, které jsou většinou naprosto prázdné, nakonec je teprve květen, ale v sezóně tady může být hodně plno.

Přijíždíme do Juliusruth, kde si děláme malou odbočku do Breege. Vracíme se zpátky a pokračujeme dál ke Kap Arkona. Cyklostezka je teď už nezpevněná polní cesta vedoucí po útesech. Po cestě doporučuji posedět v Steilufercafé „Zur kleinen Rast“. Dejte si pivo nebo kafe a můžete posedět přímo na útesu s úžasnými výhledy na všechny strany. Na Kap Arkona to už je jenom kousek.

Než tam ale dorazíme, projíždíme ještě starou rybářskou osadou Vitt. Dnes to je top turistická destinace přeplněná restauracemi, venkovními posezeními s občerstvením, stánky se suvenýry, ale hlavně spoustou turistů. A také povinná zastávka autobusů směřujících právě na Kap Arkona, jednu z největších atrakcí Rujány. Na té si uděláme menší zástávku i my. O Kap Arkona si můžete přečíst víc v samostatném článku.

Z Kap Arkona míříme podél severního pobřeží po útesech na západ. Tady čeká další skvělý úsek, protože davy turistů řídnou a útesy nabízí pohled na průzračné moře a písečné pláže. Tady si už musíme trochu trasu zkrátit přes Starrvitz, protože se začíná dostavovat únava a budou čtyři hodiny odpoledne a před námi je ještě kus cesty a hlavně musíme stihnout trajekt ve Wittower Fähre.

Trajektem se v pohodě dostáváme na protější břeh zálivu, kousek od nás je Hiddensee, ale ten si musíme nechat na jindy. Máme před sebou ještě 20 kilometrů cesty vnitrozemím Rujány a únava je čím dál tím větší. Těsně před Ralswiekem je stoupání, překonáváme ho a s radostí sjíždíme po osmi hodinách cyklistiky zpátky do Ralswieku. Ujeli jsme přes osmdesát kilometrů, nastoupali sice jenom necelých 200 výškových metrů, ale v posledním úseku se do nás opřel protivítr. V každém případě jsme projeli několik hezkých úseků, viděli Kap Arkona a vstřebali skvělou atmosféru.

Údaje o trase

  • Ralswiek – Glowe – Kap Arkona – Wittower Fähre – Ralswiek
  • délka: 84,4 km
  • doba: cca 5:55
  • stoupání: 165 m
  • max. výška: 52 m n.m.
  • min. výška: 0 m n.m.
  • projeto: 19.5.2016 středa
Download file: okruh-ralswiek-glowe-kap arkona-wittowerfaehre-ralswiek.gpx

Více o Rujáně

1 KOMENTÁŘ

  1. Máte tip, kde kromě vašich stránek zde ještě načerpat informace na přípravu asi 5 dnů na Rujáně pro ne příliš zdatné cyklisty? Kde jste bydleli?

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..