Olympijský stadion a skokanské můstky v Garmisch-Partenkirchenu

Skokanské můstky v Garmisch-Partenkirchenu
Autor: James Cridland, London, UK, via Wikimedia Commons

Zajímavým turistickým cílem v Garmisch-Partenkirchenu je olympijský stadion se skokanskými můstky. Místo je zajímavé spojením historické stavby stadionu, který sice už pamatuje lepší časy, ale stále má svého génia loci, a supermoderních skokanských můstků. Ty znají hlavně sportovní nadšenci z televizních přenosů novoročního turné Čtyř můstků.

Olympia Skistadion je určitě povinnou zastávkou pro sportovní fanoušky. Ostatní si ho asi nezvolí jako hlavní cíl výletu, ale rozhodně ho nemiňte třeba při cestě k rokli Partnach, jejíž výchozí bod je právě na parkovišti vedle stadionu.

Historie stadionu a ZOH 1936

První olympijské skokanské můstky byly na svazích hory Gudiberg postavené už v roce 1923. Zajímavostí je, že v té době ještě neměl Garmisch-Partenkirchen pořadatelství zimní olympiády v roce 1936 vůbec jisté. Nicméně stavitelé se pustili do díla a dokonce obratně vyřešili i problém s nedostatečně dlouhým svahem. Postavili umělou startovní věž dlouhou 43 metrů a 5 metrů širokou, která svah prodloužila.

Samotný stadion byl postavený v roce 1934 podle návrhu architekta Arnulfa Albingera na místě původního vojenského opevnění (Gudibergschanze) a na dřevěných tribunách dokázal pojmout až 60 000 diváků. Vysoká kapacita stadionu byla mimo jiné důvodem, proč sem byl z původně zamýšleného centrálního zimního stadionu přesunutý otevírací stejně jako závěrečný ceremoniál her a také starty a dojezdy mnoha závodů.

Zimní olympijské hry proběhly v termínu od 6. do 16. února. Byly prvními v novodobé historii, při kterých se zapálil opět olympijský oheň, a vynikali také dokonalou organizací a úpravností sportovišť. Tehdejší předseda MOV De Baillet-Latour dokonce označil nově postavený stadion za nejkrásnější zimní sportoviště na světě.

Hry měly ale také svou stinnou stránku. Tehdejší nacistické vedení země využilo popularity olympiády a zneužilo ji ke svým propagandistickým cílům. Dokonalá organizace a sportoviště zářící novotou měla podporovat obraz úspěšného a mírumilovného Německa. Pravá tvář režimu s represemi politických oponentů i celých skupin obyvatel a pokračující militarizace země měly díky tomu zůstat před světem skryté. O obou těchto stránkách ZOH 1936 a také historii stadionu se dozvíte víc na výstavě přímo na stadionu.

Přestavba stadionu v roce 1939 a jeho současná podoba

Podobu stadionu z roku 1936 už dnes uvidíte pouze na fotografiích. V roce 1940 se totiž měly v Ga-Pa konat další zimní hry a stadion se měl kompletně zrekonstruovat. Vypracováním návrhu byl pověřený architekt Arthur Holzheimer. Rekonstruvaný stadion dostal tvar podkovy, která se jihovýchodním směrem otvírá ke skokanským můstkům. Stadion měl dva hlavní boční vchody lemové reliéfy – jeden na západě z Wildenauerstraße a druhý na východě z Karl-und-Martin-Neuner-Platz. Z posledně jmenovaného náměstí jsou dobře vidět také zbytky původního vojenského opevnění, na jehož základech byl stadion postavený.

Jedinou stavbou, která byla na původním stadionu a zůstala i po rekonstrukci, je tzv. Olympiahaus s ubytovacími kapacitami. Najdete ho ve středu podkovy (naproti skokanským můstkům). Oproti původními stavu byl při rekonstrukci roku 1939 rozšířený, nově bylo postavené technické zázemí a místnosti pro novináře.

Nový stadion ale nebyl využitý, protože z olympiády nakonec kvůli probíhající 2. světové válce sešlo. V současné době stadion chátrá a jeho provozovatelé neplánují rekonstrukci také kvůli zatím nevyjasněnému budoucímu využití stadionu.

Nejmodernější skokanské můstky na světě

Naopak v top stavu jsou skokanské můstky. V roce 2007 byl postavený kompletně nový skokanský můstek se 100 metrů vysokou nájezdovou věží. Ta patří k architektonickým perlám Garmisch-Partenkirchenu a byla oceněná mnoha architektonickými cenami. Díky průsvitnému nátěru krásně zapadá do okolní zasněžené přírody. Nejpůsobivější je ale během zimních nocí, kdy bývá zevnitř nasvícená.

Ubytování v okolí

Nejbližší ubytování hledejte v Garmisch-Partenkirchenu.

Užitečné informace

Výstava (německy Ausstelung) o ZOH 1936 je v informačním centru, které najdete na východní straně stadionu u parkoviště na Karl-und-Martin-Neuner-Platz. Přístupná je během celé otevírací doby informačního centra, tedy od 10 do 16 hodin.

Stadion je dnes volně přístupný (zdarma), můžete se projít až pod skokanské můstky. Jedinou výjimkou jsou tribuny, kam je vstup zakázán kvůli špatnému technickému stavu.

Prohlídky skokanských můstků s průvodcem (s výkladem pouze v němčině) jsou možné po celý rok. V zimním období v sobotu od 3 hodin odpoledne, od května do října ve středy od 6 hodin večer. Vstupné stojí € 10, pro děti a držitele karty hosta € 8. Místo je potřeba si rezervovat nejpozději den předem buď osobně v informačním centru na stadionu nebo na telefonu +49 8821 180 700.

Adresa

Karl u. Martin Neuner Platz 1, 82467 Garmisch-Partenkirchen, ukázat na mapě
www.gapa.de/Town_Region_Sights_Olympic_Ski_Jump.html

Více o Garmisch-Partenkirchenu

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..