Turistický vláček Parenzana – po stopách historické železnice

Turistický vláček Parenzana

POZOR! Vláček už není v provozu. Díky trellis za informaci.

Kdysi spojovala Terst a Poreč frekventovaná, 123 km dlouhá vlaková trať. Německý název trati byl Parenzaner Bahn (Trať Poreč), slovanské obyvatelstvo jí říkalo Istrijanka nebo Porečanka, pro Italy to byla jednoduše Parenzana – tohle jméno jí zůstalo dodnes. Obyvatelstvo čekalo na její dokončení s velkým očekáváním a její otevření v roce 1902 byla velká událost.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Poreči a okolí
1600+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Trať propojila 33 měst na Istrii a v kopcovitém, obtížném terénu zajišťovala nejen dopravu pasažérů, ale i zboží. Převážela tak třeba sůl z Piranu a Sečovlje, olivový olej z Buje a Motovunu, ale i ovoce, zeleninu, kámen nebo víno. Bohužel Parenzana svůj provoz ukončila po pouhých 33 letech v roce 1935.

I po zrušení byla trať vyhledávaná turisty a cyklisty. Není se čemu divit –  vede krásnou přírodou, tunely a viadukty jí dávají romantický nádech. Od roku 2014 si ji můžete vychutnat z turistického vláčku. Ten vyjíždí buď z Vižinady nebo z Motovunu. V půli jízdy je vždy přestávka – buď v Motovunu nebo Vižinadě. Obě městečka stojící na kopci jsou plná památek a rozhodně stojí za prohlídku. Během přestávky můžete také ochutnat místní víno a speciality. Pak následuje návrat do místa, ze kterého vláček vyjel.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Poreči.

Užitečné informace

  • Cena lístku je 160 Kn pro dospělého, polovina pro dítě do 12 let. Děti mladší 2 let neplatí vůbec. Pokud chcete během jízdy ochutnat i místní speciality, připočtěte k ceně dalších 100 Kn.
  • Z Vižinady je odjezd 2x denně – poprvé v 9:30 (návrat ve 12:45), podruhé v 12:55 (návrat v 17:30. Z Motovunu vyjíždí vláček v 11:35 (návrat ve 14:50) nebo v 16:20 – pozor, v tomto případě vláček končí cestu v Motovunu a nevrací se.
  • Z Motovunu vyjíždí vláček z adresy Ul. Sjepan Beletić 19, 52424, Motovun, ukázat na mapě, z Vižinady na výjezdu silnice D21 z města, ukázat na mapě.

Web

www.parenzana.hr

Více o Poreči

2 KOMENTÁŘE

  1. Vlacik uz nepremava. Na informáciách povedali,ze uz dva roky,takze clanok uz nie je aktualny chvilu potom ako bol vydany. To im dlho nevydrzalo…… a nikde o tom ani zmienka…

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..