Königsstuhl – křídové útesy v přírodním parku Jasmund

Vyhlídková plošina na Koenigsstuhl
Vyhlídková plošina na Koenigsstuhl

Königsstuhl (v překladu královská židle), ukázat na mapě, je nejznámější křídový útvar v oblasti Stubbenkammer v přírodním parku Jasmund na Rujaně. Vypíná se do výšky 118 metrů nad mořem a je součástí souvislých útesů táhnoucích se od Sassnitz až po Lohme.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování na Rujáně
5900+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Na vrcholku Königsstuhl je vyhlídková plošina, ze které je pěkný výhled na okolní křídové útesy a na Baltské moře. Přístup na Königsstuhl je od roku 2004 součástí návštěvnického centra Nationalpark-Zentrum Königsstuhl, do kterého je vstup za poplatek. Zaplatit vstupné v návštěvnickém centru není ale jediný způsob, jak si Königsstuhl prohlédnout. Hezký výhled na něj je také ze sousední vyhlídky Victoriasicht nebo z pláže, kam se dostanete, aniž musíte platit vstupné. Z dálky si můžete Königsstuhl prohlédnout také při vyhlídkové plavbě na lodi.

Jak vznikl název Königsstuhl

Existuje několik legend, jak název Königsstuhl vznikl. Podle jedné z nich z tohoto místa pozoroval švédský král Karel XII v roce 1715 bitvu svého loďstva proti Dánům a byl tak unaven, že si nechal přinést židli. O něco starší je zmínka z roku 1584 v cestopise rhénských pastorů, kteří zde hledali minerální prameny. Nejstarší je sága z dávných časů hovořící o tom, že se králem může stát jenom ten, kdo vyleze z moře po útesu až na vrchol a zde se posadí do královské židle.

Vyhlídka princezny Victorie (Victorisicht)

Vyhlídka z Königsstuhl je placená, protože je součástí návštěvnického centra Nationapark Zentrum Jasmund, nicméně nejhezčí výhled na vlastní Königsstuhl je z výhledové plošiny, kterou najdete na turistické stezce Hochuferweg o několik set metrů více na jih od Königsstuhl, ukázat na mapě. Tato vyhlídka (tzv. Victoriasicht) je pojmenovaná po korunní princezně Victorii, dceři pruského krále Wilhelma I. se kterým místo v roce 1865 navštívila.

Procházka po pláži

Útesy můžete obdivovat i z pláže, kdy získáte nejlepší představu o jejich mohutnosti. Přímo z Königsstuhl vede na pláž staré schodiště kolem památného Pumpenhaus. Schodiště bylo v roce 1996 obnoveno, nicméně je velmi staré a momentálně je uzavřeno (viz. foto 124). Na pláž se dá sejít také schodištěm o něco jižněji v místě potoka Kieler Bach nebo ještě dále směrem na Sassnitz poblíž Wissower Klinken. Sejít dolů na pláž je velký zážitek avšak mimo zmíněná schodiště je to takřka nemožné a velmi nebezpečné. V oblasti útesů stále pracuje eroze, na plážích jsou vidět spadlé stromy a na hraně útesů je řada stromů těsně před pravděpodobným utržením.

Prohlídka z lodi

Útesy si můžete prohlédnout i z moře. Ze Sassnitz, Binzu, Sellinu a Göhrenu odjíždí řada vyhlídkových plaveb. Okolo útesů vedou pochopitelně i okružní plavby kolem Rujany. Protože však lodě nemohou připlout příliš blízko útesům, budete ochuzeni o detailní pohled a téměř mytickou atmosféru oblasti.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování poblíž přírodního parku Jasmund.

Užitečné informace

  • Pokud chcete přijet na Königsstuhl autem, využijte velké parkoviště nedaleko vesnice Hagen, ukázat na mapě. Odtud se dá pohodlně dojít až na útes.
  • Stejnou cestou se na Königsstuhl můžete dostat na kole, naopak turistická stezka Hochuferweg, na které leží zmíněná vyhlídka princezny Victorie, je určená pouze pěším.

Web

www.koenigsstuhl.com
www.nationalpark-jasmund.de

Více o Rujáně

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..