Königsstuhl – křídové útesy v přírodním parku Jasmund

Vyhlídková plošina na Koenigsstuhl
Vyhlídková plošina na Koenigsstuhl

Königsstuhl (v překladu královská židle), ukázat na mapě, je nejznámější křídový útvar v oblasti Stubbenkammer v přírodním parku Jasmund na Rujaně. Vypíná se do výšky 118 metrů nad mořem a je součástí souvislých útesů táhnoucích se od Sassnitz až po Lohme.

Na vrcholku Königsstuhl je vyhlídková plošina, ze které je pěkný výhled na okolní křídové útesy a na Baltské moře. Přístup na Königsstuhl je od roku 2004 součástí návštěvnického centra Nationalpark-Zentrum Königsstuhl, do kterého je vstup za poplatek. Zaplatit vstupné v návštěvnickém centru není ale jediný způsob, jak si Königsstuhl prohlédnout. Hezký výhled na něj je také ze sousední vyhlídky Victoriasicht nebo z pláže, kam se dostanete, aniž musíte platit vstupné. Z dálky si můžete Königsstuhl prohlédnout také při vyhlídkové plavbě na lodi.

Jak vznikl název Königsstuhl

Existuje několik legend, jak název Königsstuhl vznikl. Podle jedné z nich z tohoto místa pozoroval švédský král Karel XII v roce 1715 bitvu svého loďstva proti Dánům a byl tak unaven, že si nechal přinést židli. O něco starší je zmínka z roku 1584 v cestopise rhénských pastorů, kteří zde hledali minerální prameny. Nejstarší je sága z dávných časů hovořící o tom, že se králem může stát jenom ten, kdo vyleze z moře po útesu až na vrchol a zde se posadí do královské židle.

Vyhlídka princezny Victorie (Victorisicht)

Vyhlídka z Königsstuhl je placená, protože je součástí návštěvnického centra Nationapark Zentrum Jasmund, nicméně nejhezčí výhled na vlastní Königsstuhl je z výhledové plošiny, kterou najdete na turistické stezce Hochuferweg o několik set metrů více na jih od Königsstuhl, ukázat na mapě. Tato vyhlídka (tzv. Victoriasicht) je pojmenovaná po korunní princezně Victorii, dceři pruského krále Wilhelma I. se kterým místo v roce 1865 navštívila.

Procházka po pláži

Útesy můžete obdivovat i z pláže, kdy získáte nejlepší představu o jejich mohutnosti. Přímo z Königsstuhl vede na pláž staré schodiště kolem památného Pumpenhaus. Schodiště bylo v roce 1996 obnoveno, nicméně je velmi staré a momentálně je uzavřeno (viz. foto 124). Na pláž se dá sejít také schodištěm o něco jižněji v místě potoka Kieler Bach nebo ještě dále směrem na Sassnitz poblíž Wissower Klinken. Sejít dolů na pláž je velký zážitek avšak mimo zmíněná schodiště je to takřka nemožné a velmi nebezpečné. V oblasti útesů stále pracuje eroze, na plážích jsou vidět spadlé stromy a na hraně útesů je řada stromů těsně před pravděpodobným utržením.

Prohlídka z lodi

Útesy si můžete prohlédnout i z moře. Ze Sassnitz, Binzu, Sellinu a Göhrenu odjíždí řada vyhlídkových plaveb. Okolo útesů vedou pochopitelně i okružní plavby kolem Rujany. Protože však lodě nemohou připlout příliš blízko útesům, budete ochuzeni o detailní pohled a téměř mytickou atmosféru oblasti.

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování poblíž přírodního parku Jasmund.

Užitečné informace

Pokud chcete přijet na Königsstuhl autem, využijte velké parkoviště nedaleko vesnice Hagen, ukázat na mapě. Odtud se dá pohodlně dojít až na útes. Stejnou cestou se na Königsstuhl můžete dostat na kole, naopak turistická stezka Hochuferweg, na které leží zmíněná vyhlídka princezny Victorie, je určená pouze pěším.

www.koenigsstuhl.com
www.nationalpark-jasmund.de

Více o Rujáně

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..