Galleria degli Uffizi (Galerie Uffizi)

Zrození Venuše od Botticelliho

Galleria degli Uffizi je nejnavštěvovanější galerií ve Florenci a zároveň jedním z nejvýznamnějších muzeí v Itálii. Je domovem mnoha uměleckých skvostů především z období renesance a najdete ji kousek od sochy Davida (nebo přesněji její repliky) na náměstí Piazza della Signoria. Galerie Uffizi je ona dvoutraktová budova, po jejímž dvoře budete procházet, když se z náměstí vydáte jižním směrem k řece Arno. Mezi ostatní florentskou architekturou není na první pohled úplně nápadná, rozhodně nemá tak výsostnou polohu jako třeba naše Národní muzeum a při průchodu mezi oběma trakty byste si ani nemuseli všimnout, jak významnou stavbu míjíte.

Nakonec se není čemu divit, budova se původně v 16. století stavěla jako administrativní, protože vládce Florencie Cosimo I. Medicejský potřeboval pod jednou střechou usídlit mnoho různých komisí, úřadů a cechů, které ve Florencii působily. Odtud i název, uffizi jsou v italštině kanceláře. Stavět se začalo v roce 1560 pod vedením architekta Giorgia Vasariho, později práci převzali Alfonso Parigi a Bernardo Buontalenti a v roce 1581 bylo hotovo. Už tehdy ale byla určitá část, konkrétně nejvyšší patro, vyhrazená pro cenné sbírky rodiny Medicejských. Šlo především o římské sochy, které nejvýznamnější florentská rodina ukazovala vzácným hostům. V této době tedy ještě nešlo o veřejnou galerii. Později šlo sbírky vidět také na vyžádání a staly se tradičním zastavením na tzv. kavalírských cestách, při kterých mladí šlechtici poznávali cizí země a rozšiřovali si tak znalosti na poli kultury, umění a politiky.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování ve Florencii
4500+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Galerie jak ji známe dnes vznikla díky velkorysému gestu Anny Marie Luisy, poslední z rodu Medici, která odkázala všechny sbírky toskánskému státu pod podmínkou, že nikdy nesmí opustit Florencii. V roce 1769 se tak sbírky otevřely pro veřejnost a v roce 1865 se galerie Uffizi stala oficiálně muzeem, dokoncem jedním z prvních na světě v moderním slova smyslu. V galerii najdete díla italských mistrů, například Tiziana, Michelangela, Giotta, Botticelliho, Caravaggia, Raphaela nebo Leonarda da Vinciho. Zastoupení jsou také „cizinci“ jako je Albrecht Dürer nebo Rembrandt.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování ve Florencii.

Užitečné informace

  • Otevřeno je denně kromě pondělků, od 8:15 do 18:30, úterky až do 22:00.
  • Uffizi je nejnavštěvovanější galerie ve Florencii, proto je dobrý nápad koupit si lístky „skip the line“ s předstihem online.
  • Na GetYourGuide stojí vstupenka pro dospělého € 33, ale výhodou je, že můžete ještě 24 hodin před návštěvou rezervaci zrušit s plnou náhradou. Při nákupu na oficiálních stránkách galerie něco ušetříte (vstupné je € 29), ale v případě změny plánů nedostanete peníze zpět.
  • A pozor – cena je tvořená samotným vstupným a poplatkem za rezervaci (vstupenkou na určený čas, takže nemusíte čekat ve frontě). Ten u galerie Uffizi dělá € 4 a proto platí za vstup i děti do 18 let, u kterých se jinde dočtete, že mají vstup zdarma.
  • Děti do 18 let tedy platí € 5 a občané EU ve věku 18-25 let při předložení dokladu totožnosti platí zlevněné vstupné € 6,90, resp. € 4 a € 6 při rezervaci na oficiálních stránkách bez možnosti storna s plným vrácením peněz.
  • Při rezervaci vstupu na 8:15 nebo 8:30 je možné získat malou slevu. Jde o první ranní vstupy, tzv. Prima Mattina. Vstupné je také levnější v zimní sezóně.
  • Lidé s handikepem stejně jako jejich doprovod mají prioritní vstup do všech státních muzeií ve Florencii zdarma a nemusí platit ani rezervační poplatek. Pouze je potřeba doložit oficiální doklad, více na https://www.uffizi.it/en/notices/uffizi-galleries-accessibility-information.
  • K dopravě mezi jednotlivými památkami můžete využít Hop-on hop-off vyhlídkový autobus.

Online rezervace

»Vstupenka do Galerie Uffizi bez fronty
»Všechny prohlídky Galerie Uffizi – s průvodcem, kombinované s dalšími atrakcemi…
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://www.uffizi.it/en/the-uffizi

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..