Katedrála Santa Maria del Fiore (Florentský dóm)

Pohled na Florencii

Florentský dóm (Duomo di Firenze) na Piazza del Duomo je symbolem Florencie i celé éry renesance. Dominuje panoramatu města jako žádná jiná jeho stavba a je takřka povinnou zastávkou při návštěvě. Podívat se můžete do samotné katedrály Santa Maria del Fiore s impozantní Brunelleschiho kopulí a starou bazilikou Santa Reparata, fyzicky zdatnější vystoupají na Giottovu věž se zvonicí a milovníci umění mohou strávit čas v muzeu umění Opera del Duomo. Další významnou stavbou celého komplexu, kterou najdete přímo před vchodem do katedrály, je Baptisterium San Giovanni, starobylá a dosud využívaná křestní kaple.

Santa Maria del Fiore je jedním z největších kostelů na světě. Má půvabné jméno – do češtiny se dá přeložit jako (Dóm) Panny Marie Květné – které odkazuje ke jménu města, ve kterém stojí. Stavba začala v roce 1296 a kostel byl dokončen a vysvěcen v roce 1436. To je také datum, kdy byl dokončen nejvýraznější prvek katedrály, Brunelleschiho kopule. Byla plánovaná už ve 13. století, nikdo ale nedokázal vyřešit problém překlenutí tak velkého prostoru. To se povedlo až Filippo Brunelleschimu, který mezi lety 1420-1436 vytvořil největší zděnou klenbu na světě, která je dodnes pokládaná za zázrak architektury. Podle původních plánů měl vnitřek kupole zůstat bez výzdoby, v 16. století vytvořili Giorgio Vasari a Federico Zuccari freskovou výzdobu. Kupoli je možné si prohlédnout zevnitř v katedrále nebo můžete vystoupat po 463 schodech na vyhlídkový ochoz nad kopulí, odkud je stejně jako z Giottovi zvonice nádherný výhled na město.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování ve Florencii
4500+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Giottova zvonice je architektonicky o něco starší, začala se stavět v roce 1334 a je mistrovským dílem ve stylu italské gotiky. Giotto di Bondone, v době stavby nejvýznamnější žijící umělec, se ale dokončení nedožil. V okamžiku jeho smrti byla věž dostavěná pouze do prvního patra a v práci museli pokračovat Giottovi žáci, Andrea Pisano a Francesco Talenti. Ti stavbu obohatili o vlastní řešení vrcholu věže, který tvoří obvodová terasa. Věž má čtvercový půdorys se stranou dlouhou 15 metrů a vysoká je 84,7 metru. Na vrchol vede 414 schodů a je odtud krásný výhled. Po cestě je vidět také největší ze 12 zvonů zvonice. Říká se mi Apoštolský.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování ve Florencii.

Užitečné informace

  • Katedrála je přístupná zdarma, do ostatních částí (zvonice, Brunelleschiho kopule, baptisterium, muzeum, Santa Reparata) je potřeba koupit vstupenky a nejde o úplně levnou záležitost.
  • Nejširší vstupenka tzv. Brunelleschi Pass (kupole, zvonice, museum, baptisterium, Santa Reparata) stojí € 30 pro dospělé, pro dítě 7-14 let € 12, děti staré 6 let a mladší neplatí nic. Giotto Pass (zvonice, museum, baptisterium, Santa Reparata) stojí € 20 a € 7. Ghiberti Pass (museum, baptisterium, Santa Reparata) je nejlevnější, stojí € 15 a € 5.
  • Fyzicky je možné koupit vstupenky přímo na místě – v Piazza Duomo 14/A (jižně od katedrálý) nebo Piazza San Giovanni 7 (severně od baptisteria). V obou je možné platit pouze kartou, hotovost už nepřijímají.
  • Lístky lze koupit také online na oficiální stránce, bohužel není ale možné rezervaci změnit. Na GetYourGuide je Brunelleschi Pass pro dospělého cca o € 17 dražší, ale je možné ho ještě 24 hodin před termínem zrušit s plnou refundací a v ceně je také audio průvodce.
  • Katedrála je o nedělích a církevních svátcích uzavřená z důvodů bohoslužeb. Ostatní části jsou otevřené ve všechny dny, přesné časy si můžete ověřit na oficiální stránce.
  • Plánek se vstupy do jednotlivých částí komplexu, obchody s lístky nebo úschovnou zavazadel najdete zde.
  • Cestou na vrchol Kupole musíte vystoupat 463 schodů, na zvonici 414. Výtahy v historické stavbě nejsou. Všechna větší zavazadla se musí nechat v úschovně, ale nikomu by se asi s objemným kufrem na zvonici tahat nechtělo.
  • Do katedrály je vstup povolen pouze ve vhodném oblečení – zakézané jsou klobouky, brýle, sandály a holé nohy a ramena.
  • K dopravě mezi jednotlivými památkami můžete využít Hop-on hop-off vyhlídkový autobus.

Online rezervace

»1denní nebo 3denní vstupenka do komplexu Duomo (zvonice, muzeum, krypta Santa Reparata a katedrála)
»Všechny prohlídky a atrakce ve Florentském dómu
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://www.duomofirenze.it/en/the-cathedral-of-florence/
https://duomo.firenze.it/en/home/

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..