Socha Davida

Replika sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho na náměstí Piazza della Signoria
Replika sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho na náměstí Piazza della Signoria

Socha Davida je jedním ze symbolů Florencie a místní obyvatelé měli tuto biblickou postavu zvláště v oblibě, protože stejně jako se důvtipný David dokázal postavit silnějšímu Goliáši i městský stát Florencie musel neustále svádět boj o své místo na slunci s mocnými sousedy a politicky ambiciózní rodinou Medici. Původně byla socha objednána jako jedna ze série dvanácti proroků, které měly zdobit střechu florentské katedrály (Duomo di Firenze), ale nakonec byla umístěna před Palazzo della Signoria. Zde stála od slavnostního odhalení v roce 1504 až do roku 1873, kdy byla přesunuta do galerie Accademia. V roce 1910 byla na původní místo umístěna replika, kterou si můžete prohlédnout i dnes.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování ve Florencii
4500+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Socha je vrcholným dílem Michelangela Buonarrotiho, který na ní pracoval v letech 1501 až 1504, a je považovaná za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla. Zajímavostí je, že zakázka byla Michelangelovi svěřená v pouhých 26 letech a byl nakonec vybrán mezi takovými umělci jako je například Leonardo da Vinci, se kterým Florentští vytvoření sochy také konzultovali. Socha je impozantní, vytvořená z bloku velmi drahého carrarského mramoru, je 5,17 metru vysoká a váží asi 6 tun. Takto velké mramorové sochy byly typické především pro klasický starověk, ve středověku se tento typ soch přestal vytvářet. David je tak po dlouhé středověké pauze první velkou mramorovou sochou vytvořenou v období raného novověku, kdy se tradice vytváření velkých mramorových soch zase oživila.

Filtrovat podle

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování ve Florencii.

Užitečné informace

  • Pozor, ve Florencii jsou 3 sochy Davida – na originál v galerii Accademia u Piazza San Marco se podíváte pouze po zaplacení vstupného, zatímco replika u Palazzo Vecchio na náměstí Piazza della Signoria je volně přístupná pod širým nebem. Můžete se u ní také zdarma vyfotit. Na mapách výše jsou lokality obou soch. Třetí stojí na Piazzale Michelangelo a stejně jako sochu u paláce Vecchio si ji můžete prohlédnout při procházce městem.
  • Cena vstupenky do galerie Accademia je na místě € 16. Rozhodně ale doporučujeme si lístky rezervovat dopředu a vyhnout se tak frontám. Na oficiálních stránkách stojí při online rezervaci lístek € 20, rezervaci ale nelze změnit. Pokud nebudete moci přijít, lístek bez náhrady propadá. Na GetYourGuide si můžete lístek koupit za € 22,80 a rezervaci můžete až 24 hodin předem zrušit s vrácením plné ceny.
  • Děti do 18 let platí € 5 a občané EU ve věku 18-25 let při předložení dokladu totožnosti platí zlevněné vstupné € 7.
  • Lidé s handikepem mají vstup do všech státních muzeií ve Florencii zdarma.
  • K dopravě mezi jednotlivými památkami můžete využít Hop-on hop-off vyhlídkový autobus.

Online rezervace

»Přednostní vstup do galerie Accademia na sochu Davida a další díla renesančních mistrů
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://www.galleriaaccademiafirenze.it/

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..