Jardim Tropical Monte Palace – zahrady s nejhezčím výhledem na Funchal

Jardim tropical Monte Palace

Jedním z důvodů, proč navštívit Madeiru, je bezpochyby flora tohoto ostrova. Celá Madeira je vlastně obrovskou botanickou zahradou, kde se nádhernou vegetací můžete těšit doslova na každém kroku. Přesto místem, kde ji můžete obdivovat nejvíc, je tropická zahrada Monte Palace ve Funchalu (portugalsky Jardim Tropical Monte Palace, Monte podle části Funchalu, ve které se zahrada nachází). Byla vytvořená v roce 1987 businessmanem a mecenášem umění José Berardem, mimichodem jedním z nejbohatších Portugalců.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování na Madeiře
2700+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace
Jak vybrat to správné ubytování na Madeiře – tipy od cestovatelů

Tropický ráj s nádhernými výhledy

Na ploše 7 ha je vysázená jak typická madeirská květena, tak rostliny z dalších koutů světa. Můžete tak strávit příjemné odpoledne procházkou po nádherné zahradě a prozkoumáváním jejích mnoha půvabných zákoutí. V ceně vstupného je také sklenka vína, kterou si vychutnáte v kavárně s úžasným výhledem. Ten je ostatně na mnoha místech v zahradě, protože je celá posazená na jižním svahu nad Funchalem.

Účelem zahrady je ale nejen potěšit oko, ale také uchovat vzácné druhy rostlin. I když se to totiž nezdá, mnoha původním madeirským rostlinám hrozí vymizení. Při osídlování Madeiry v průběhu staletí se využívalo požárů k vytváření nových parcel, také se těžilo dřevo a posílalo se na kontinent. A vegetaci nepomohla ani přítomnost stád ovcí a koz nebo továrny na dřevěné uhlí.

V Jardim Tropical tak můžete vidět vzácný strom Dračinec dračí, který je endemitem na Madeiře a Kanárských ostrovech, nebo keř Euphorbia piscatoria, jehož jedovatou mízu používali rybáři při rybolovu, a mnoho dalších typických rostlin ze všech výškových pásem Madeiry. Z rostlin, které sem byly převezené z jiných částí světa, stojí za zmínku třeba azalky a orchideje z Himalájí, palmám podobné Cycadophyta nebo vřesy ze Skotska.

Zahradu zkrášlují nejen rostliny. Na hladině centrálního jezera uvidíte plavat labutě a kachny, ve dvou menších jezírcích jsou zase vysazení pestrobarevní kapři koi, na trávnících po celém parku se prochází pávi, kohouti a slepice.

Palác Monte a jeho historie

Ve středu zahrady vás určitě upoutá jakýsi letohrádek. Jmenuje se palác Monte po této části Funchalu. Původně byl rezidencí anglického konzula na Madeiře, na konci 19. století se z něj stal hotel pro smetánku celého světa. Po období chátrnání po druhé světové válce jej v roce 1987 odkoupil Berardo a obnovil a rozšířil jeho krásné zahrady. Interiér paláce bohužel není přístupný turistům.

Zahrada plná umění

Po celé zahradě je také rozeseta spousta uměleckých děl, jedna část je dokonce celá inspirovaná Berardovou cestou do Japonska. To ale není vše, po chvíli procházení si určitě všimnete keramických dlaždic, tzv. „azulejaria“ na různých místech zahrady. Jde o původní hispánsko-maurské tradiční dlaždice z 15. a 16. století doplněné o kolekci keramických panelů z Portugalska z období 19.-20. století. Získané byly z paláců, soukromých rezidencí nebo kostelů a kaplí a kromě dekorativních motivů znázorňují i významné kulturní nebo náboženské svátky nebo důležité události z portugalské historie.

Zajímavým místem s mnoha exponáty je ještě muzeum hned u vstupu do zahrady při cestě od lanovky. V současnosti je domovem rozsáhlé kolekce afrických soch ze Zimbabwe z období 1966 až 1969 a také unikátní sbírky minerálů z celého světa. Obě výstavy byly úžasné, určitě se do muzea alespoň na chvíli podívejte.

Lanovkou nahoru, na sáňkách dolů

Nadšenci do botaniky, kterým jedna zahrada nebude stačit, se můžou vydat ještě do druhé funchalské botanické zahrady – blízké Jardim Botânico da Madeira. Tu narozdíl od soukromé Jardim Tropical spravuje město. Dalším tipem, jak si udělat výlet do Jardim Tropical ještě zajímavější, je spojit ho s cestou lanovkou. Ta jezdí k zahradě z centra Funchalu a díky úžasným výhledům je cesta zážitkem sama o sobě.

A poslední tip je pro milovníky adrenalinu – kousek od zahrady, poblíž kostela Igreja do Monte je stanoviště zábavných chlapíků v tradičních bílých oblečcích, kteří vás za poplatek svezou z kopce Monte na proutěných sáňkách s navoskovanými dřevěnými skluznicemi. Do sáněk se vejdou dva lidé, vestoje vás doprovází ještě dva chlapíci, kteří se odráží a ovládají sáňky. Jízda je docela adrenalinová, připravte se na různý poměr smíchu a strachu, podle toho jaká jste povaha.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování na Madeiře. Nebo si přečtěte tipy od cestovalů, jak vybrat to nejlepší.

Užitečné informace

  • Botanické zahrady jsou ve Funchalu rovnou dvě – Jardim Tropical v části Monte (o ní je tento článek) a městská botanická zahrada Jardim botânico da Madeira. Jsou blízko sebe a spojuje je nově postavená lanovka. Tato lanovka doplňuje tu, která spojuje centrum Funchalu a Monte. Dohromady tak umožňují příjemnou dopravu mezi centrem a oběma botanickými zahradami. Pěkné je navštívit obě zahrady, projít si Monte a projet se lanovkou, ale počítejte s tím, že to je výlet na celý den.
  • V okolí Jardim Tropical v Monte není úplně jednoduché zaparkovat, jsou tam úzké, strmé uličky, převážně jednosměrky v kopci. Také parkovacích míst je docela málo na množství návštěvníků mířících do zahrady. Při příjezdu autem se proto obrňte trpělivostí a připravte se na případné komplikace. Pokud se jim chcete vyhnout, využijte k dopravě do zahrady již zmíněnou lanovku nebo autobus. Cesta lanovkou nabízí kromě pohodlné dopravy také krásné výhledy na město a moře.
  • Lanovka jezdí z centra Funchalu, ukázat na mapě. Zpáteční lístek stojí € 16, jednosměrný € 11, děti do 6 let včetně nic neplatí, děti od 7 do 14 mají slevu. Jde koupit také kombinovaný lístek na obě městké lanovky – jedna z Funchalu na Monte, druhá z Monte k městské botanické zahradě – a lístek do této zahrady (pozor nejde o Monte palace jardim tropical). Úspora je ale jen cca 3 eura oproti situaci, kdy budete lístky kupovat zvlášť.
  • Poblíž tropické zahrady staví autobus číslo 20, 21, 22 a 48. Plánek městské dopravy si můžete prohlédnout tady.
  • Vstup do zahrady stojí € 12,5 (pro porovnání – vstupné v městské botanické zahradě je € 5,5). Děti pod 15 let v doprovodu rodičů neplatí nic.
  • Zahrada je otevřená každý den kromě 25. prosince od 9:30 do 18 hodin, museum od 10 do 16:30 hodin. Interiér paláce Monte není přístupný veřejnosti.

Online rezervace

»Lanovka Jardim botânico da Madeira-Jardim Tropical
»Z Funchalu: Údolí jeptišek, Monte a výlet na saních
»Funchal: prohlídka tropických zahrad Monte Palace Tuk Tuk Tour
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem – 24/7 zákaznická podpora

Web

http://montepalace.com
http://www.madeiracablecar.com
http://telefericojardimbotanico.com

Více o Madeiře

3 KOMENTÁŘE

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..