Malý Trianon a vesnička Marie Antoinetty

Malý Trianon ve Versailles

Návštěva Versailles většinou probíhá podle následujícího plánu – rychle proběhnout zámek, navštívit slavnou Zrcadlovou síň a státní apartmá a nakonec projít francouzské zahrady k Latonině fontáně. Navštívené zahrady a sály zámku jsou určitě nádherné, ale stačilo by udělat jen pár kroků mimo turisticky nejfrekventovanější místa a zažijete Versailles úplně jinak. Stranou hluku, shonu a davů turistů je místo, kde se můžete procházet téměř sami zahradami a užívat si klid a opojnou vůni květin.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Paříži a okolí
5800+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

I pro francouzské krále a královny byly Versailles občas příliš rušné a tak si na dohled zámku nechali postavit soukromá místa úniku od hektického života francouzského dvora a přísné etikety. Nejdříve vznikl tzv. Velký Trianon a později ještě jeho menší bratříček příhodně nazvaný Petit Trianon. Jde o malý letohrádek v elegantním klasicistním stylu určený pro pobyt s vybranými přáteli daleko od dvorních povinností. Nejdříve ho využíval jeho stavitel Ludvík XV. se svou milenkou Madame du Barry, ale nejslavnější obyvatelkou je určitě královna Marie Antoinetta, která Malý Trianon dostala jako dárek od svého muže Ludvíka XVI.

Poslední částí je tzv. vesnička Marie Antoinetty – pod vlivem tehdejšího odklonu od geometrických francouzských zahrad a návratu k přirozenému, nezkaženému životu byla kousek od Malého Trianonu postavená na přání královny malá vesnička v normandském stylu obklopená anglickými zahradami imitujícími přírodu. Celá vesnice je soustředěná kolem uměle vybudovaného jezírka a nechybí roztomilé domky jako holubník, větrný mlýn, normandská věž nebo fungující mlékárna. Tady si královna užívala venkovský život obklopená dětmi a nejbližšími přáteli.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Paříži a okolí nebo hledejte ubytování přímo ve Versailles.

Užitečné informace

  • K Malému Trianonu doporučujeme dojít procházkou od zámku, především v květnu jde o zážitek díky všude vonícím růžím, které právě v této době kvetou.
  • Oba Trianony a vesnička jsou otevřené od 10 hodin dopoledne až do půl sedmé v sezóně (do půl šesté mimo sezónu). V pondělí je zavřeno.
  • Vstupné jde koupit buď jako kompletní vstupenku za 28,50 €, se kterou se dostanete do zámku, obou Trianonů i vesnice Marie Antoinetty. Nemusíte pak řešit ani vstupné do zahrad – někdy je zdarma, ale v sezoně je ve většinu dnů zpoplatněné kvůli puštěným fontánám. Jde o všechny soboty a neděle, většinu úterků a některé čtvrtky.
  • Nebo jde koupit lístek pouze do zámku za 19,50 € nebo do Malého a Velkého Trianonu a vesnice Marie Antoinetty za 12 €. Tyto lístky ale nezahrnují vstup do zahrad v dotčené dny. Ve dny, kdy jsou puštěné fontány (viz. odkaz výše), tak musíte buď návštěvu parku oželet nebo koupit dodatečně vstupenku pro vstup do parku.
  • Rozhodně se ale snažte koupit lístek online před návštěvou, při koupi až na místě se těžko vyhnete v sezoně opravdu dlouhé frontě.
  • Při koupi online vstupenky si vždy zabukujete konkrétní čas a vstup máte zaručený půl hodiny od tohoto času. Jde o opatření kvůli vysoké návštěvnosti.
  • Mladí do 18 let nebo občané EU do 26 let mají vstup zdarma. Je nutné předložit platný doklad totožnosti a mít online zabookovanou i tuto volnou vstupenku nebo si ji u pokladny vyzvednout.
  • Všechny expozice ve Velkém Trianonu jsou bezbariérové stejně jako přízemí Malého Trianonu. Jeho první patro není přístupné pro osoby na vozíku, ale v přízemí je multimetiální prezentace nepřístupných prostor.

Online rezervace

»Lístek do Versailles, který zahrnuje vstup do zámku, zahrad, obou Trianonů a vesničky Marie Antoinetty (bez průvodce)
»Prohlídka Malého Trianonu a vesničky Marie Antoinetty s průvodcem
»Všechny atrakce ve Versailles
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://en.chateauversailles.fr/discover/estate/estate-trianon

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..