Pěší výlet podél Levada do Furado

Levada do Furado
Takhle vypadá turistické značení na Madeiře.

Levada do Furado (PR10) je bezesporu jedna z nejkrásnějších tras na Madeiře. Má všechno – krásné výhledy, hluboké srázy pod nohama, několik tunelů pro zpestření, bujnou vegetaci všude okolo s malými vodopády a ke všemu vede prakticky celá po rovině, takže představuje příjemnou procházku nitrem Madeiry. Mimo to máte na dosah další atrakce – vesničku Ribeiro Frio se pstruží farmou a další levádu vedoucí k vyhlídce Balcoes.

Tato leváda je jednou z nejstarších na Madeiře. Státu patří od roku 1822 a slouží k zavlažování políček v okolí Porto da Cruz. Díky propojení s Levada da Serra do Faial se voda z hor v okolí Santany dostává až na jižní stranu ostrova do oblasti Santo António da Serra. Zde se jí část uchovává v nádrži Santo da Serra pro pozdější použití.

Podél levády je velmi dobře zachovalá původní flóra ostrova- vavřínový les zvaný Laurisilva – tvořený převážně z vavřínu (Laurus novocanariensis), lilie (Clethra arborea), madeirského vavřínu (Ocotea foetens), madeirského mahagonu (Persea indica) a žlutozeleného, kriticky ohroženého náprstníku (Isoplexis sceptrum), hadince převislého, který se nazývá „pýcha Madeiry“ (Echium candicans), řimbaby obecné (Argyranthemum pinnatifidum) a madeirské orchideje (Dactylorhiza foliosa).

Najděte si ubytování na Madeiře
1600+ apartmánů, vil a hotelů, nejlepší lokality, užitečné informace

Levada začíná na silnici ER 103 v obci Ribeiro Frio kousek od restaurace. Vede převážně ve výšce 840 až 860 m, po zhruba třech kilometrech se kříží s říčkou Ribeiro, odkud můžete vpravo odbočit na Levada do Poco do Bezerra,  vlevo pokračujete do Portely. Když budete mít štěstí, setkáte se zde s nejmenším madeirským ptáčkem s poetickým jménem – králíček ohnivý (Regulus ignicapillus madeirensis). Dále zde poletuje pěnkava obecná (fringila coelebs). Vůbec nejsou plašší a jakoby zde čekali, až je někdo nakrmí, nebojí se zobat přímo z dlaně. Někdy se zde můžete setkat i s větším holubem trokaz (columba trocaz).

Tato leváda je typickou ukázkou umu a dřiny, kterou museli stavitelé vynaložit, aby dostali vodu ze severu na farmy ležící na jihu. Stezka se vine mnoha tunely vytesanými ve skále a nabízí úžasné výhledy v oblasti Cabeco do Furado, odkud uvidíte až Porto da Cruz a moře.

Nezapomeňte si najít
nejvýhodnější cestovní pojištění

Levada do Furado končí v oblasti Lamaceiros jezírkem Lagao da Portela. Odtud začíná stezka strmě klesat do Portely, kde se dostanete na silnici ER 102. V Portele je pěkná vyhlídka na severní pobřeží Madeiry okolo Porto da Cruz.

Levada není zvláště nebezpečná, přesto dávejte pozor v tunelech na hlavu, doporučuje se mít s sebou světlo, avšak dá se projít bez problému celá bez baterky. Nebezpečné mohou být kluzké kameny. Část levády se zaříznuta vysoko ve skále, tato místa jsou naštěstí opatřena zábradlím.

Údaje o trase

 • Ribeiro Frio – Portela
 • délka: 11 km
 • doba: uvádí se 5 hodin, ale běžným tempem ji ujdete za 3 hodiny
 • stoupání: 530 m
 • max. výška: 870 m n.m.
 • min. výška: 520 m n.m.
Download file: pr10-levada-do-furado.gpx

 

Jak Levada do Furado projít?

Jako nástupní místo zvolte Ribeiro Frio, tato strana levády je zajímavější a když se budete chtít vrátit dříve než dojdete na konec tak o nic nepřijdete. Z hlediska naplánování potom máte dvě možnosti:

 1. Dojít z Riberio Frio až do Portely a odtud se vrátit stejnou cestou zpátky do Ribeiro Frio. Nemusíte samozřejmě dojít až do Portely, obrátit se můžete i dříve. Pokud dojdete až do Portely a vrátíte se zpět, bude mít celá trasa necelých 21 kilometrů.
 2. Můžete dojet autobusem (číslo 56 z Funchalu do Santany) nebo taxíkem do Riberio Frio, dojít do Portely a odtud se vrátit opět autobusem nebo taxíkem zpátky, třeba do Funchalu.
 3. Alternativně můžete u vodárenského domku odbočit na Levada da Serra do Faial a po ní dojít až k  silnici ER 110 a zde počkat na autobus jedoucí směrem na Camacha a Funchal.

Jaká jsou pravidla při chůzi po levádách?

Jak můžete vidět na videích, chůze po levádách je krásný, ale někdy také adrenalinový zážitek. Abyste si ji užili a v pořádku se vrátili, vyplatí se dodržovat následující doporučení:

 • Nechodit sám/sama
 • Před startem se ujistěte, že máte všechny potřebné informace a mapy
 • Nechat někomu vědět kam jdete a kdy plánujete návrat
 • Nechat si dostatečnou časovou rezervu pro ukončení tůry před setměním
 • Vzít si s sebou dostatečnou zásobu jídla a vody
 • Obléknout si vhodné oblečení a boty
 • Pokud můžete, vzít si s sebou dostatečně nabitý mobil
 • Zbytečně neriskovat
 • V případě silných deštů a/nebo větru nepokračovat dál v cestě ani se nevracet původní trasou, ale počkat na místě až se počasí zlepší

Více o Madeiře

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..