Madeira

Madeira přehledně

  • příjemné „jarní“ počasí po celý rok
  • výborné jídlo a pití, určitě nezapomeňte ochutnat místní ryby a mořské plody
  • nádherná, pestrá příroda od hor po pláže
  • vysoký standard služeb, vysoká bezpečnost pro turisty
  • přitom o něco nižší ceny v porovnání s jinými „západními“ destinacemi
  • chybí písečné pláže a moře je studené, pro dovolenou „proleženou“ na pláži se poohlédněte jinde
  • cestování autem v hornatém terénu je někdy docela adrenalinový zážitek

»Najděte si ubytování na Madeiře

Madeira – ostrov věčného jara a úchvatné přírody

Ostrov v Atlantském oceánu je pověstný úžasnou přírodou, příjemným počasím, krásným mořem a spoustou možností pro pasivní i aktivní odpočinek. Madeira je kouzelné místo, jakých už je na světě málo a určitě stojí za návštěvu.

Ostrov je to pravé pro milovníky přírody. Nabízí totiž na jednom místě dramatickou horskou krajinu, členitá údolí se strmými srázy, skalnaté pobřeží bičované vlnami, tyrkysové moře a bohatou faunu připomínající rozkvetlou zahradu. Ostrov stoupá z hloubky moře 4-5 tisíc metrů do výšek přesahujících 1800 m nad mořem, takže se jedná o impozantní zemský útvar.

Celá Madeira je velmi kopcovitá, z východu na západ se táhne přes celý ostrov hornatý hřbet, na kterém jsou všechny hlavní vrcholy ostrova. Nejvyšší horou je Pico Ruivo, 1862 m n.m., ale i další vrcholy jsou poměrně vysoké – Pico das Torres, 1851 m n.m. a Pico Areeiro, 1818 m n.m.

Města na Madeiře

K hlavnímu ostrovu Madeira patří ještě 43 kilometrů vzdálený menší ostrov Porto Santo a 20 km jihovýchodně ležící maličkaté ostrůvky Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens. Rozloha celého souostroví je 801 km2.

Madeira není žádný liduprázdný ostrov. Celkový počet obyvatel je 268 tisíc, takže má dva a půlkrát větší hustotu obyvatel na kilometr čtverečný než Česko. Jižní pobřeží v okolí Funchalu a Machica představuje prakticky souvisle obydlený pás, kde je využit každý kousek volného prostoru.

Jihozápad ostrova v oblasti Calheta působí díky terasovitým vinicím a banánovníkovým plantážím, hotelům s bazény jako jedno velké prázdninové letovisko citlivě zasazené do takřka neporušeného pobřeží.

Největším městem je Funchal, který má 101 tisíc obyvatel. Druhým největším městem je Machico s 12 tisíci obyvatel. Machico je také nejstarším osídleným místem na Madeiře.

Počasí

Více o počasí v článku: Počasí na Madeiře

Roční průměrné teploty Madeira
Roční průměrné teploty na Madeiře

Madeira má mírné atlantické klima. Průměrné roční teploty se pohybují mezi příjemnými 15 až 25°C, minimální teploty neklesají pod 10°C. Dešťové mraky přicházejí k ostrovu převážně ze severu a jsou zastaveny hradbou hor zdvihající se z moře. Díky tomu je značný rozdíl mezi počasím a srážkami na severu a jihu. Na severu není o vláhu nouze a většinou zde panuje zamračené počasí, jih je slunečný a déšť je zde vzácný. Pokud chcete mít o dovolené hezké počasí, hledejte ubytování na jihu.

Koupání a pláže

Pláže na Madeiře jsou krásné, ale pokud hledáte ideální místo pro koupání v moři, existuje celá řada lepších míst. Pláže jsou většinou z větších oblázků černé barvy díky lávovému původu. Na ostrově je sice několik písečných plážích, většinou však umělých, takže postrádají to pravé přírodní kouzlo. Každý lepší hotel však disponuje minimálně jedním bazénem, takže o koupání nepřijdete.

Turistika

Madeira je přímo stvořená pro pěší turistiku. Nabízí celou řadu turistických stezek, většinou se jedná o výstup na nějaký kopec. Nejpopulárnějším cílem pěších turistů je nejvyšší hora ostrova Pico Ruivo na kterou můžete dokonce vystoupat ze tří stran, některou z tras lišících se délkou a složitostí.

Specialitou Madeiry jsou tzv. levadas. Levády (portugalsky levadas ze slova „levar“, které znamená vést) jsou umělé zavlažovací kanály, které byly vybudovány kvůli rovnoměrnému zavlažování celého ostrova. Celková délka levád je více než dva tisíce kilometrů a představují úžasné dílo překonávající složité přírodní překážky.

Levády se staly populární díky podél vedoucím chodníkům. Ty slouží k údržbě a čištění kanálů, ale nedávno se začaly využívat jako turistické stezky. Náročnost levád je různá, řada představuje příjemnou procházku bez nutnosti zdolávat strmá stoupání a klesání. Nedoporučuje se však podceňovat náročnější levády, protože zde už došlo ke smrtelným úrazům díky pádům z výšky.

Turistické zajímavosti

Madeira nabízí mimo pěší turistiky celou řadu dalších zajímavostí. Populárními místem je botanická zahrada v Monte, historická čtvrť Zona Velha ve Funchalu, Porto Moniz s mořským bazénem, druhý nejvyšší útes v Evropě Cabo Girao, Eira do Serrado s úžasným výhledem do údolí jeptišek nebo vesnička Ribeiro Frio se pstruhovou farmou. Turistickou atrakcí je však celý ostrov, protože prakticky každý pohled nabízí úžasnou scenérii lákající k obdivu. Pokud chcete jenom odpočívat, vyberte si některý z pohodlných hotelů a můžete si užívat celou dovolenou příjemné lenošení.

Jídlo a pití

Portugalci milují jídlo, zvláště když je kvalitní a je ho hodně. Na Madeiře tomu není jinak. Základem jsou pochopitelně ryby a plody moře tvořící hlavní nabídku v jídelníčku. V řadě restaurací si můžete nechat připravit právě vylovenou rybu, neváhejte takovéto nabídky využít.

Populární jsou sladkosti, místní specialitou je medový koláč bolo del mel nebo košíčky z listového těsta se žloutkovou náplní. Madeira má výborné pečivo. Místní chlebové placky z pšeničné a bramborové mouky nazvané bolo de caco se často potírají česnekovým máslem a podávají se jako příloha k různým jídlům.

Na Madeiře ochutnejte tradiční madeirský nápoj poncha. Jedná se o směs třtinového likéru, medu a limetkové šťávy. Občas se místo limetky použije jiné ovoce, třeba maracuja, pomeranč nebo mandarinka. Nápoj koupíte již hotový, řada barů a restaurací si ho však míchá sama a svůj recept přísně střeží.

K Madeiře patří víno. Bílé a červené víno se dováží s kontinentálního Portugalska, určitě ochutnejte vinho verde, mladé perlivé portugalské bílé víno. V letním počasí je velmi osvěžující, je dobré a také levné. Symbolem Madeiry je však místní víno nazvané jednoduše Madeira. Jde o tzv. fortifikované víno, dodatečně dolihované. Má krásnou karamelovou barvu, vyrábí se však i jako bílá Madeira, můžete ho mít v suché, polosuché, polosladké nebo sladké verzi. Sklenička Madeiry patří k závěru každé večeře a určitě tohle výjimečné dezertní víno stojí za ochutnání.

Ubytování

Více o ubytování v článku: Ubytování na Madeiře

Madeira patří k destinacím s vysokým standardem ubytovacích služeb. Tomu samozřejmě odpovídají také ceny. Na druhou stranu jsou ale v mnoha případech nižší než u srovnatelného ubytování v destinacích ve Francii, Španělsku atd. To samé platí pro restaurace. Na ostrově je více než 20 pětihvězdičkových hotelů, spolu se čtyřhvězdičkovými hotely tvoří zhruba dvě třetiny hotelového ubytování. Mimo to máte spoustu možností ubytování v soukromí.

Úroveň služeb je velmi vysoká, setkáte se s velmi příjemným a přátelským chováním. Většina ubytování má bazén a řadu dalších zařízení pro vyžití. Na Madeiru můžete cestovat individuálně nebo s některou z cestovních kanceláří. S cestovní kanceláří máte šanci získat ubytování v některém větším hotelu nebo rezortu za dobrou cenu, jako individuální turista si však můžete vybírat z větší nabídky, zvláště kvalitního autentického ubytování.

Pokud hledáte klidnou dovolenou, vybírejte ubytování v oblasti Calhety.

Doprava po Madeiře

Zvláštní kapitolou je cestování po Madeiře. V podstatě máte tři možnosti.
Použít veřejnou dopravu autobusy, která je levná, síť místních linek je poměrně hustá, ale jste odkázáni na jízdní řady a autobusy nejezdí na všechna zajímavá místa. Druhou možností je využít taxi nejenom na běžnou jízdu ve městě, ale taxi si můžete objednat třeba na celý den a nechat se povozit po zajímavých místech.

Největší volnost vám nabídne pronájem vozu v některé autopůjčovně. V tomto případě máte největší volnost, ale připravte se na náročné řízení auta. Silnice okolo ostrova je vysoce komfortní, část označená VR1 v okolí Funchalu je dálničního typu, zbytek vede často tunely a je čtyřpruhová. Ve vnitrozemí se však určitě setkáte nejenom s velmi úzkými, ale také velmi strmými silničkami.

Za zmínku ještě stojí možnost použití jedné ze dvou lanovek vedoucích z Funchalu na Monte.

Málokdo cestuje na Madeiru lodí, takže vás čeká přistání na letišti. Hornatá Madeira si vynutila vybudovat část přistávací dráhy na sloupech nad dálnicí. Díky tomu je dnes madeirské letiště mnohem bezpečnější, než tomu bývalo dříve.

Co dělat na Madeiře

Mapa Madeiry

Filter by
Mapa může být někdy nedostupná z důvodů vysoké návštěvnosti webu a vyčerpání kvót pro zobrazování map. Za tuto situaci se omlouváme.

Aktuální počasí na Madeiře

Funchal
few clouds
17.4 ° C
17.4 °
17.4 °
63 %
6.2kmh
20 %
Po
18 °
Út
19 °
St
19 °
Čt
19 °
19 °

Mohlo by se Vám líbit