Oslí stezkou na vyhlídku Miradouro da Eira do Serrado

Sestup Oslí stezkou do Curral das Freiras
Krásný pohled dolů do údolí na Curral das Freiras, vlevo původní stezka, vpravo je vidět kousek staré silnice, kterou si bere zpátky příroda, nad tím vším monumentální hory

Až do roku 1959 byl do Údolí jeptišek přístup pouze Oslí stezkou přes vrchol Eira do Serrado. Dnes je tato stezka atrakcí pro turisty. Můžete po ní vystoupat z Curral das Freiras na Eira do Serrado a přitom obdivovat nádhernou přírodu a panoramata údolí. Jeden z úplně nejhezčích výhledů je pak na úplném konci trasy – na vyhlídce Miradouro da Eira do Serrado. Výšlap nahoru po Oslí stezce a poté na vyhlídku vřele doporučuji, byl to jeden z nejlepších výletů na Madeiře.

Výstup Oslí stezkou na Eira do Serrado

Od kostela v Curral das Freiras běžte po silnici směrem dolů do údolí a po necelém kilometru uvidíte vlevo ceduli upozorňující na odbočku nahoru. Stezka se jmenuje Caminho das Voltas.

Nejdříve vede stezka eukalyptovým hájem, stoupání je mírné popřípadě ho usnadní kamenné schody. Pomalu se začíná objevovat Curral das Freiras a netrvá dlouho a ocitnete se nad ním.

Stoupání není strmé, často je chodník zpevněn kameny a každý krok nabízí neustále nový výhledy. Místy je stezka poměrně úzká a pod ní je strmý sráz, přesto nevzbuzuje závratě.

Najděte si ubytování na Madeiře
1600+ apartmánů, vil a hotelů, nejlepší lokality, užitečné informace

Zhruba v polovině stoupání je krátká odbočka na malou vyhlídku nabízející krásný výhled prakticky na celé údolí. Za chvíli už zaregistrujete na vedlejším svahu linku staré, dnes už nepoužívané silnice. Všude kolem je naprosté ticho, slyšíte pouze ptáky a občas jak dopadne kámen ze skály na starou silnici. Tohle místo opravdu není bezpečné, stezka je však od silnice dostatečně daleko.

Chodník se začíná čím dál víc klikatit a najednou je nad námi vidět kousek moderního hotelu. Poslední úsek chodníku je krásně vydlážděn, takže závěr stoupání je poměrně luxusní. Zajímavostí je zvlnění chodníku, asi aby to v dešti neklouzalo.

Nahoře jsme za 1:20 hod. včetně pokoukání po kopcích a odbočky na vyhlídku po cestě. Jako mávnutím kouzelného proutku se vše změní. Na Eira do Serrado lze přijet nejenom autem, ale i autobusem, takže turistů je tady poměrně hodně a nabízí se jim vše co potřebují – prodejna se suvenýry a občerstvení. My ale pokračujeme na vyhlídku Miradouro da Eira do Serrado obdivovat výhledy do údolí.

Miradouro da Eira do Serrado

Vyhlídka Miradouro da Eira do Serrado je ve výšce 1095 metrů nad mořem. Nabízí dechberoucí výhled vybízející k rozjímání nad malebnými vesničkami Údolí jeptišek (Nun’s Valley) a hory centrálního masivu, které jej obklopují.

Nezapomeňte si najít
nejvýhodnější cestovní pojištění

Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 300 metrů dlouhém, dlážděném chodníku z parkoviště Eira do Serrado. Chodník je bezbariérový a má jenom velmi mírné převýšení. Na vyhlídku se tak z parkoviště pohodlně dostanou i rodiny s kočárkem nebo lidé na vozíku.

Vyhlídka je přímo nad nejnižším místem údolí, protější svah tvoří vysoké hory. Z vyhlídky vidíte malá políčka a domy nejenom jižní části údolí okolo Corticeiras, ale máte i parádní výhled na Curral das Freiras. Odsud je vidět celé údolí jako na dlani.

Údaje o trase

  • Curral das Freiras (Údolí jeptišek) – Miradouro da Eira do Serrado
  • délka: 3,1 km
  • doba: cca 1:30
  • stoupání: 566 m
  • max. výška: 1063 m n.m.
  • min. výška: 606 m n.m.
Download file: osli-stezka-eira-do-serrado.gpx

 

Více o Madeiře

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..