Údolí jeptišek (Curral das Freiras)

Údolí jeptišek (Curral das Freiras)
Čekají vás krásné výhledy...

Krásných míst je na Madeiře nespočet, jedním z nich je Údolí jeptišek v samém srdci ostrova. Návštěva tohoto údolí je dnes takřka povinností každého turisty kvůli možnosti obdivovat krásu zdejší přírody a ochutnání místních kulinářských specialit sestávajících především ze sladkostí nebo likérů z kaštanů a třešní. První listopadový den se zde pořádají kaštanové slavnosti.

Jak dostalo údolí své jméno?

Jméno Údolí jeptišek není přitom úplně přesné. V originále se největší vesnička v údolí jmenuje Curral das Freiras. Curral je v portugalštině označení pro salaš nebo ohradu, kde se pase dobytek. Ten se tady pásl už v 15. století, kdy se místo označovalo jen jako Curral. V roce 1462 připadlo údolí jeptiškám z kláštera Santa Clara ve Funchalu. A proto se asi místu začalo říkat Curral das Freiras (tedy salaš, pastvina jeptišek). Podle jiných dostalo údolí své jméno až později v roce 1566, kdy piráti napadli Funchal a jeptišky před nimi uprchly do obtížně přístupného Curralu.

Monumentální výhledy

Údolí jeptišek je velmi hluboké a uzavřené, má kruhovitý tvar, takže se mylně uvažoval jeho sopečný původ. Údolí bývalo vždy velmi opuštěné, žila zde asi stovka obyvatel, dnes jich je necelé dva tisíce. Kromě největší Curral das Freiras, je zde několik dalších, menších vesniček. Nejnižší bod je ve výšce 380 m n.m., okolní kopce přesahují výšku tisíc metrů, nevyšším vrcholem je Pico de Serradinho s výškou 1443 m n.m. Samotná vesnička Curral das Freiras je ve výšce 635 m n.m. Údolí je proto většinou ve stínu.

Najděte si ubytování na Madeiře
1600+ apartmánů, vil a hotelů, nejlepší lokality, užitečné informace

Nad údolím se tyčí vrchol Eira da Serrado (1006 m n.m.), kam se dostanete po relativně přístupné silnici autem odbočkou před tunelem. Na vrcholu je parkoviště, restaurace, hotel a prodejna suvenýrů s kavárnou a občerstvením. Odsud lze dojít krátkou procházkou na vyhlídkovou plošinu Miradouro da Eira do Serrado ve výšce 1015 m n.m. nabízející úchvatný pohled dolů do údolí.

Přístup do údolí

Hlavním příjezdem do údolí jeptišek je nová silnice VE6, kterou přijedete do Curral das Freiras novým tunelem postaveným v roce 2004. Tunel je dlouhý 2,3 km a díky němu je údolí mnohem přístupnější a stalo se populární turistickou zajímavostí Madeiry.

Původní silnice byla postavena v roce 1959 a vedla do údolí kratším tunelem pod vrcholem Eira do Serrado. Je zaříznuta ve skále a dnes je tato silnice uzavřena a pohyb po ní je vysoce nebezpečný. Pozvolna se totiž na ni sype kamení z okolních svahů a příroda si tak bere své zpět a připomíná, že údolí jeptišek je těžko přístupný a opuštěný kout světa. Elektřina sem byla dokonce zavedena až v druhé polovině minulého století.

Po vlastních se do údolí dostanete po turistické trase Vereda da Boca dos Namorados, z vrcholu Boca dos Namorados „stačí sejít“ 600 výškových metrů a po třech kilometrech chůze se ocitnete na jižním okraji údolí v Lombo Chão. Odsud můžete pokračovat pěšky dál až do Curral das Freiras (další tři kilometry, tentokrát stoupání necelých čtyřista výškových metrů) nebo použijte autobus číslo 81, který údolím projíždí.

Původně vedla do údolí pouze Oslí stezka šplhající se nejdříve na vrchol Eira do Serrado a potom klesající do Curral das Freiras. Dnes už slouží jenom pěším turistům a je atraktivní spojnicí mezi údolím a Eira do Serrado.

Filter by

Tipy na výlety

  • Pokud máte málo času, tak prohlídku údolí jeptišek stihnete i za hodinu – nejdříve vyjeďte na Eira do Serrado, pokocháte se výhledem z Miradouro da Eira do Serrado a potom sjeďte do Curral das Freiras a v restauraci si dejte nějaké občerstvení.
  • Pokud máte více času – nebo si chcete také trochu protáhnout tělo – dojeďte autem do Curral das Freiras a odsud vystoupejte nahoru na Eira do Serrado tzv. Oslí stezkou. Mystickou atmosféru údolí budete vnímat mnohem lépe. Z Eira do Serrado se vraťte pěšky zpátky k autu.

Nezapomeňte si najít
nejvýhodnější cestovní pojištění

  • Pro turistické nadšence se nabízí celodenní trek z Estreito de Câmara de Lobos přes Boca dos Namorados do údolí, vylézt nahoru na Eira do Serrado a odtud se vrátit autobusem do Funchalu. Ujdete „pouhých“ patnáct kilometrů, ale nastoupáte zhruba dva tisíce výškových metrů.
  • V Curral das Freiras najdete kostel a restauraci, kde si můžete dát místní speciality, kaštanový likér nebo koláč z kaštanů, obojí si můžete také odnést s sebou. Jinak vesnička nenabízí nic mimořádného, do údolí se jezdí za přírodou a neopakovatelnými horskými scenériemi.
  • Chodník na Miradouro da Eira do Serrado je bezbariérový!

Více o Madeiře

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..