Cyklovýlet ze Skiverenu do Skagenu

Cyklovýlet Skiveren - Skagen
Dřevěná konstukce v pozadí je Vippefyret, replika světelného navigačního zařízení

Výlet začíná u minigolfového hřiště ve Skiverenu, kde můžete nechat auto. Pak už jen sednout na kola a vyrazit. Cesta vede nejdřív po asfaltce a minete například kostel Råbjerg kirke než po necelých 8 kilometrech následuje odbočka na polní cestu. Ta vede přímo k místní známé turistické atrakci, největší migrující duně v severní Evropě, Råbjerg Mile. Určitě stojí za to se tady na chvíli zastavit.

Od Råbjerg Mile pokračuje cesta na východ a opět se napojuje na asfaltovou cestu. Na ní si můžete všimnout mnoha bunkrů, které jsou pozůstatky opevnění z dob 2. světové války. Na dvanáctém kilometru se opět odbočuje z asfaltky na polní cestu a čeká vás krásný úsek lesem. Příjezd do městečka Hulsig vede tunelem pod silnicí a kolem místního kostela, který je opět jednoduchý, jak je v Dánsku zvykem. Po projetí Hulsigu už pokračuje asfaltová cyklostezka typickou dánskou krajinou mezi písečnými dunami a pastvinami.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Severním Jutsku
1800+ hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Cílem cesty je městečko Skagen na nejsevernějším cípu Dánska. I cesta jeho uličkami je zajímavá. Projedete třeba kolem větrného mlýna Skagen Mølle, u kterého je také muzeum regionu a místních tradic. Pak následují příjemné uličky Skagenu s mnoha kavárnami a restauracemi. Další zajímavostí je zvláštní dřevěná konstrukce na východním okraji města. Jde o repliku světelného zařízení, které sloužilo k navigačním účelům až do roku 1747, kdy bylo nahrazeno skagenským bílým majákem postaveným jen o pár stovek metrů dál. A celý cyklovýlet končí na parkovišti u skagenského muzea bunkrů. Naše bunkry v pohraničí všichni znají. Tady si můžete prohléhnout jejich varianty postavené na písečných plážích mezi dunami.

U muzea bunkrů silnice ze Skagenu končí, je tady velké parkoviště včetně stání pro jízdní kola. Nechte kolo tady a projděte se mezi dunami až na konec výběžku. Zde vás čeká úžasný pohled na mísení vln dvou moří – Severního ledového a Baltského moře. Každé má trochu jinou barvu, takže na první pohled poznáte jejich hranice. Celé místo má úžasnou až mýtickou atmosféru. Zpátky k parkovišti se můžete vrátit procházkou po pláži. Návštěva Skagenu je jedním z nejlepších zážitků v Severním Jutsku.

Údaje o trase

  • Skiveren – Skagen
  • délka: 31,6 km
  • doba: cca 1:56
  • stoupání: 39 m
  • max. výška: 24 m n.m.
  • min. výška: 0 m n.m.
Download file: skiveren-skagen.gpx

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..