Ostrov Rømø na kole

Ostrov Rømø na kole
Tady vede Nordsøruten, cyklotrasa Severního moře, která je nejdelší cyklostezkou světa, je dlouhá 5,900 kilometrů a prochází přes Dánsko, Německo, Nizozemsko, Belgii, Anglii, Skotsko, Norsko a Švédsko.

Rømø je součástí Waddenských ostrovů, leží asi deset kilometrů od pevniny, se kterou je spojený silnicí vedoucí po umělé mořské hrázi. Ostrov je součástí národního přírodního parku Vadehavet, který zahrnuje další ostrovy a přilehlou pevninu. Oblast je skvělou destinací pro cyklovýlet, pokud hledáte klid a nádhernou přírodu.

Jako výchozí místo jsem zvolil vesničku Vester Vedsted odkud to je pouhý kilometr na pobřeží, následuje 18 kilometrů skvělé jízdy podél protipovodňové hráze po břehu moře. Hráz chrání cyklisty před větrem a přestože se může jízda zdát fádní, budete neustále obdivovat okolní krajinu a neustále vytahovat foťák k dalším a dalším fotkám.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování na ostrově Rømø
140+ apartmánů, hotelů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Na ostrov přejedete 10 kilometrů dlouhou silnicí vedoucí po umělé mořské hrázi. Silnice je jako podle pravítka a stěží uvidíte její konec. Cyklostezka vede po kraji silnice, i zde najdete několik míst na zastavení a odpočinek. Jízda po větru představuje neopakovatelný zážitek, samozřejmě pokud fouká protivítr, tak to už taková radost není.

Samotný ostrov Rømø je velmi malý, západní břeh tvoří široká a dlouhá písečná pláž. Centrem ostrova je vesnička Havneby, odkud jezdí trajekt na 3 kilometry vzdálený německý ostrov Jylt. Já jsem ale zamířil do Lakolku na západním břehu, který je turistickým centrem ostrova. Najdete tady kemp, krásnou pláž, pár hotelů, supermarket a prodejny suvenýrů.

Po Panoramarute číslo 402 se vracím zpátky do Nørre Tvismarku a po hrázi zpět na pevninu. Tentokrát jedu po větru, takže jízda je jedna velká radost. Podél hráze se vracím zpět do Vester Vedsted.

Údaje o trase

  • Vedster Vedsted – Norre Nørre Tvismark
  • délka: 39,1 km
  • doba: cca 2:16
  • stoupání: 18 m
  • max. výška: 8 m n.m.
  • min. výška: -1 m n.m.
Download file: ostrov-romo.gpx

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..