Anglie, země cyklistům zaslíbená

Mineral Tramway Cycle Trail

Davy fanoušků podle trati úvodních etap Tour de France dávají tušit, že cyklistika je v Anglii populární sport. Jak jsou na tom ale Angličané s cyklostezkami? Jsou tu vůbec cyklostezky, kvůli kterým sem má cenu jet?

Po dovolené v Anglii můžu říct, že určitě ano. Tak například v jihozápadní Anglii v oblasti Cornwall najdete známou Mineral Tramway Cycle Trail. Cyklostezka vede po trati bývalé železnice, po které se vozil vytěžený cín a meď do přístavu Portreath – odtud název stezky. Někdy se stezka nazývá taky Coast to Coast, od pobřeží k pobřeží.

Oblast Cornwallu a Devonu byla v 19. století jednou z nejdůležitějších důlních oblastí britského impéria. Po vytěžení byla krajina revitalizovaná a dnes se tady můžete těšit z jízdy neobvyklou přírodou, která je typická právě pro pozůstatky dolů.

Trasa začíná v malém rybářském přístavu Portreath na Atlantském pobřeží a po 22 km končí v malebné přístavní vesnici Devoran na jižním pobřeží Cornwalu. Cyklostezka vede většinou zcela mimo silnice, její povrch je převážně štěrkový a přestože vede typickou zvlněnou krajinou Cornwallu, díky vedení v trase bývalé železnice se nemusíte bát strmých stoupání. Přesto to není úplná rovina, během jízdy nastoupáte necelých pět set metrů.

O cyklisty je plně postaráno. Jídlo a pití v originálním anglickém pubu můžete dostat v Portreath, Scorrier a cílovém Devoranu. V Portreath to může být třeba káva v kavárně nad zátokou Atlantic Cafe Bar (http://www.atlanticcafebar.co.uk). Úžasnou atmosféru má taky Old Quay Inn (http://www.theoldquayinn.co.uk), ale dávejte si pozor kdy přijedete. My jsme měli smůlu, jídlo jsme si nedali, protože bylo už pozdní odpoledne a kuchař právě odešel. Velké centrum pro cyklisty je v Bissoe (http://cornwallcyclehire.com), kde si můžete půjčit kolo a také se občerstvit.

Projetí cyklostezky představuje mimořádný zážitek a potvrzuje, že cyklistika je stále populárnější sport pro volný čas nejen v Čechách, ale i v Anglii.

Ubytování v okolí

Vyberte si ubytování v Portreathu.

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..