Akvárium Porto Moniz

Akvárium Porto Moniz
Autor: Unukorno, via Wikimedia Commons

Akvárium je vedle krásné promenády a lávových bazénů další atrakcí v Porto Moniz. Nejde říct, že úplně velkou, protože samotné akvárium je maličké a prohlédnete si ho opravdu rychle. Pokud čekáte spoustu nádrží s pestrobarevnými rybami ze všech koutů a vod světa, budete asi zklamaní. Pokud ale chcete během krátké prohlídky poznat místní druhy ryb a nebudete litovat několika eur, můžete akvárium s jednou velkou nádrží a 11 menšímy tanky navštívit.

Krásné je ale i při pouhé prohlídce zvenku, protože je umístěné v replice staré vojenské pevnosti. Když nebudete chtít navštívit akvárium, udělejte si k němu alespoň procházku po promenádě. Původní pevnost pojmenovaná po sv. Janu Křtiteli (São João Baptista) stála v Porto Moniz už od roku 1730. Sloužila jako obrana proti častým nájezdům pirátů na přístav. V roce 1998 získala ruiny pevninosti do svého vlastnictví obec a začala s její obnovou podle dochovaných obrazových materiálů.

Najděte si ubytování na Madeiře
1600+ apartmánů, vil a hotelů, nejlepší lokality, užitečné informace

4. září 2005 se podařilo díky úsilí místních akvárium v obnovené pevnosti otevřít. Snaží se v něm zachovat a zpřístupnit rozmanitost mořských živočichů, se kterými se můžete setkat v oblasti Madeiry a přilehlých ostrůvků. V akváriu tak nenajdete živočichy z jiných částí světa, ale pouze ryby a další mořské druhy, které se ve vodách v okolí Madeiry vyskytují. V nádržích žije více jak 90 různých druhů mořských živočichů – mezi největší hvězdy patří samozřejmě žraloci, rejnoci a murény.

Pokud vás mořský život opravdu zajímá, můžete se potápět se přímo mezi rybami v tancích akvária. Nejsou k tomu potřeba žádné certifikáty, zkušenosti ani vybavení. Navíc klidné vody akvária a přilehlá lávová jezírka (kde se potápění také nacvičuje), se podle návštěvníků skvěle hodí pro úplně první seznámení s tímto sportem. Pokud jste chtěli potápění vyzkoušet nebo s ním třeba seznámit své děti, tady máte dobrou příležitost. Podívejte se nakonec na video.

Filtrovat podle

Užitečné informace

  • Akvárium je otevřené každý den od 10 hodin dopoledne do 6 hodin večer.
  • Vstupné je  € 8 za dospělého, děti od 5 do 14 let platí plovinu, to samé senioři nad 65 let. Od počtu 5 osob jde koupit výhodnější vstupné – € 5 za osobu.
  • Potápění je realizováno s místním Turtle Diving Centre a není k němu potřeba žádná potápěčská certifikace, zkušenosti ani vybavení. Za cca € 60 vám vše půjčí a ukážou.

Nezapomeňte si najít
nejvýhodnější cestovní pojištění

  • Potápění je realizováno s místním Turtle Diving Centre a není k němu potřeba žádná potápěčská certifikace, zkušenosti ani vybavení. Za cca € 60 vám vše půjčí a ukážou. Doporučuje se provést rezervaci předem (spíše osobně, akvárium ani potápěčská škola nemají web). A také platit raději v hotovosti, na platby kartou nejsou v akváriu podle referencí dobře vybavení.
  • Potápět se kromě dospělých můžou i teenageři.
  • Vědci se stále nemůžou shodnout, ale přesto si radší na den po potápění radši neplánujte let letadlem.

Web

www.portomoniz.pt/en/visit/points-interest/aquarium
www.portomoniz.pt/en/visit/activities-and-experiences/scuba-diving (s videem z potápění)

Více o Madeiře

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..