Dóžecí palác (Palazzo Ducale) v Benátkách

Dóžecí palác na náměstí San Marco (Benátky)

Na náměstí sv. Marca je Dožecí palác nepřehlédnutelný a ani vy byste ho neměli při své návštěvě Benátek vynechat. Jeho proslulou gotickou fasádu můžete obdivovat zvenčí, ale při prohlídce paláce se dostanete na místa jako jsou soukromé apartmá dóžete, nádherně zdobené sály určené pro setkávání benátské Velké rady, slavné vězení, kde byl „čestným“ hostem Giacommo Casanova, nebo lodžie s nádhernými výhledy na Benátskou lagunu.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Benátkách a okolí
2800+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Sídlo dóžete

Dóže byl nejvyšší politickou funkcí v Benátské republice. Sice neměl výkonnou, zákonodárnou ani rozhodovací pravomoc, ale jeho osoba reprezentovala Benátskou republiku a měl významnou symbolickou funkci. Volilo ho shromáždění benátské šlechty, tzv. Velká rada. Hlasovací postup byl velmi složitý, ale s trochou štěstí se neopakoval příliš často. Funkce dóžete byla totiž sice volená, nicméně doživotní. S jejím výkonem se pojila nutnost dodržovat pravidla, která regulovala jak veřejný, tak osobní život dóžete. Například palác směl dóže opouštět pouze při oficiálních příležitostech a musel si vyžádat speciální povolení, pokud chtěl opustit město na více dní.

Posledním dóžetem byl Ludovico Manin, který by donucený abdikovat v roce 1797, když Napoleon ovládl Benátky a ukončil tak staletí trvající období republiky. A stejně jako byl po celou dobu dóže hlavní (i když občas především symbolickou) figurou Benátské republiky, byl Dóžecí palác srdcem jejího politického života. Nebyl jen obydlím dóžete, ale sídlily v něm vládní rady, soudy, tajná policie, dokonce i vězení a zbrojnice.

Mistrovské dílo gotické architektury

První dóžecí palác vznikl na místě pravděpodobně už v 9. století a po požáru by znovu vybudovaný v 10. století. Bohužel moc stop se po těchto prvních stavbách v byzantském stylu nedochovalo, jedinou výjimkou jsou základy stěn z istrijského kamene a cihlová dlažba. Dnešní podoba paláce má své kořeny především ve velké gotické přestavbě a pozdějších renesančních úpravách. Na konci 13. století se totiž podstatně zvýšil počet zákonodárců účastnících se pravidelných koncilů a musel se vybudovat palác nový, aby se do něj všichni vešli. Práce (týkající se především budovy obrácené k laguně) začaly kolem roku 1340 a první shromáždění Velké rady v nových prostorách proběhlo v roce 1419.

Po pár letech bylo rozhodnuto, že ve stejném stylu se postaví i nové křídlo přilehající k Piazettě náměstí San Marco a po požáru v roce 1483 došlo také na přestavbu východního křídla. Poslední velká úprava přišla kolem roku 1600. Do té doby bylo součástí celého paláce také vězení, ale nově se přesunulo do nové budovy spojené s palácem slavným Mostem vzdechů. Slavný benátský vězeň Casanova ale „nepobýval“ v tomto novém vězení, ale v hlavní budově v nejvyšším patře hlavní budovy. Zde bylo místo pro politické vězně a tyto cely můžete navštívit v rámci výstavy Tajné itineráře.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Benátkách a okolí. Nebo na tipy na ubytování v prázdninových rezortech poblíž Benátek – třeba v Caorle.

Užitečné informace

  • Otevírací hodiny jsou od 9-19 hodin od začátku dubna do konce března, mimo sezonu se končí o hodinu dříve. Poslední prohlídka začíná hodinu před zavírací dobou. Hlavní vstup do paláce je Porta del Frumento vprostřed budovy na straně od nábřeží.
  • Pro vstup do dóžecího paláce potřebujete tzv. Musei di Piazza San Marco – jde o kombinovaný lístek pro vstup do Dóžecího paláce a dalších 3 muzeí na náměstí San Marco (Muzea Correr, Národního archeologického muzea a knihovny Biblioteca Marciana).
  • Rozhodně se snažte koupit lístek online před návštěvou, při koupi až na místě se těžko vyhnete v sezoně opravdu dlouhé frontě.
  • Lístek stojí pro dospělého v online předprodeji muzea € 31 (€ 26 při nákupu minimálně 30 dnů předem), ale nákup je trochu komplikovaný, protože musíte zadat čas své návštěvy jak pro Dóžecí palác, tak pro Muzeum Correr. Při nákupu zde tento problém odpadá a vstup stojí snesitelných € 33. Děti do 6 let neplatí nic.
  • Ze tří dalších muzeí doporučujeme navštívit Muzeum Correr, kde si můžete prohlédnout třeba pokoje císařovny ALžběty (Sissi).
  • Všechny expozice jsou bezbariérové kromě vězení, zbrojnice a výstavy Tajné itineráře.
  • Do Benátek se z ubytování v Cavallinu, Caorle, Lido di Jesolo a dalších dobře dostanete lodním autobusem tzv. vaporettem.
  • A pozor – novinkou je povinnost zaplatit v určené dny poplatek za vstup do Benátek. Více informací i s možností poplatek uhradit najdete zde.

Online rezervace

»Vstup do Dóžecího paláce bez čekání + 3 další muzea na náměstí San Marco
»Všechny nabízené prohlídky v Dóžecím paláci
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://palazzoducale.visitmuve.it/en/home/
https://www.venice-museum.com/doge-palace.php
https://palazzoducale.visitmuve.it/wp-content/uploads/2016/02/Guida-Ducale-ENG.pdf

Více o Lido di Jesolo Více o Cavallinu Více o Caorle Více o Bibione Více o Lignanu

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..