Nejvyšší mořské útesy světa

Milford Sound a Mitre Peak na Novém Zélandu
Fjord Milford Sound na Novém Zélandu s nejvyšším vrcholem (útesem) Mitre Peak, autor: Julius Silver, via Wikimedia Commons

Určit nejvyšší útes světa nebo alespoň Evropy (anglicky cliff) není jednoduché. Nejvyššího převýšení 1,010 metrů nad mořem dosahuje Kalaupapa na havajském ostrově Molokai, ale sklon jeho svahů je 60°, přitom někteří lidé považují za opravdový útes strmou skalní stěnu se svislým sklonem. Další kritéria, která se při hodnocení klifů často objevují, je jejich dostupnost (na některé dojedete i autem, některé mají vyhlídkovou plošinu) nebo atraktivita, prostě z nich je hezčí výhled než z jiných.

Žebříček mořských útesů podle jejich výšky nad mořem

Svět

 1. Mitre Peak, Nový Zéland, 1683 m n.m.
 2. Milford Sound, Nový Zéland, 1302 a 1180 m n.m.
 3. Thumbnail, Maujit Qaqarssuasia, Grónsko, 1350 m n.m.
 4. Kalaupapa, Hawai, 1010 m n.m.

Evropa

 1. Hornelen, Norsko, 860 m n.m.

Hornelen je hora nedaleko norského Bremangeru a najdete ji na východním okraji poloostrova Bremangerlandet podél fjordu Frøysjøen. Se svými 860 metry nad mořem se jedná o nejvyšší útes v Evropě. Fjordem vede lodní trasa, takže je útes vítaným orientačním bodem pro lodě zde plující. Na útes se dostanete pouze pěšky z vesničky Berle. Turistická trasa se nazývá Hornelen-stig, od moře k útesu je dlouhá 6 kilometrů a vystoupáte necelých 900 výškových metrů, což vám zabere skoro 4 hodiny.

Útes Hornelen
Útes Hornelen v Norsku, autor: Smtunli, via Wikimedia Commons
 1. Cape Enniberg, Faerské ostrovy, 754 m n.m.

Útes leží na ostrově Vidoy s nejvyšší horou Nakkurin (754 m n.m.), od ní je odvozena i výška útesu, který prakticky svisle padá do moře. Místo je pusté, nedá se sem dojet autem, musí se pěšky. Do nejbližší vesničky to je necelé 3 kilometry.

Útes Enniberg
Útes Enniberg na Faerských ostrovech, autor: Erik Christensen, via Wikimedia Commons
 1. Croaghaun, Irsko, 688 m n.m.

Croaghaun (irsky Cruachán) vysoký 742 m je nejvyšší horou irského ostrova Achill a vlastní útes pak měří 688 m a představuje severní stěnu hory. Útes je nepřístupný, lze ho spatřit pouze z moře, případně při výstupu na Croaghaun.

Útes hory Croghaun
Útes hory Croghaun v Irsku, autor: Deejayw, via Wikimedia
 1. Vixia Herbeira, Galície, Španělsko, 621 m n.m.

Útes leží na galicijském pobřeží Španělska, na samém severozápadním výběžku. Přístupný je ze silnice mezi městy Cedeira a Cariño. Stěny útesu mají sklon 80% a je z něho vynikající výhled na Atlatický oceán. Na vrcholu je pouze kamenná zídka, informační tabule a starý kamenný strážní domek z roku 1805. V okolí je několik větrných turbín.

Vixia Herbeira
Útes Vixia Herbeira ve Španělsku, autor: Thinker Swe, via Wikimedia Commons
 1. Preikestolen, Norsko, 604 m n.m.

Preikestolen je jedna z největších turistických atrakcí Norska. Jedná se o skalní plošinu velikosti zhruba 25×25 metrů vysunutou ze skály nad fjordem Lysefjord. Je z ní úžasný panoramatický výhled na okolní hory a fjordy. Přístup k plošině je po turistické pěší stezce z nedaleké obce Strand, stezka je dlouhá 4 kilometry a musíte nastoupat asi 300 metrů.

Útes Preikestolen
Skalní plošina na útesu Preikestolen
 1. Slieve League, Irsko, 601 m n.m.

Jedná se o výběžek na pobřeží Atlantiku nedaleko irského Teelinu, v irštině se nazývají Sliabh Liag, šedá hora. Mnohem známější jsou Mohérské útesy, které jsou však skoro třikrát nižší. Útesy Slieve League jsou přístupné autem po úzké silničce z Teelinu, nahoře je parkoviště. Severně od útesu je malá pláž Bun Glas na kterou lze sestoupit. Pláž je známá i skalním útvarem připomínajícím stůl a židli. Z pláže je také nejlepší výhled na útesy.

Útesy Slieve League
Útesy Slieve League v Irsku, autor: Brholden, via Wikimedia Commons
 1. Cabo Girao, Madeira, 589 m n.m.

Cabo Girao je útes a zároveň oblíbená vyhlídka na Madeiře. Jde také o nejlépe přístupný takto vysoký útes v Evropě. Víc si o něm přečtěte v článku o Cabo Girao.

Cabo Girao - výhled
Křišťálové moře a obdělováná polička v obrovské hloubce pod námi

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..