Na Pico Ruivo z Achada do Teixeira – nejlehčí výstup na nejvyšší horu Madeiry

Má označení PR 1.2 Vereda do Pico Ruivo...

Na Pico Ruivo se můžete dostat prakticky ze všech směrů. Ze severu turistickou stezkou PR 1.1 Vereda da Ilha, která začíná v kopcích nad Santanou. Po ní lze vystoupat až pod vrchol Pico Ruivo a necelý kilometr od vrcholu se napojit na hřebenovou PR 1.2. Tato varianta je poměrně dlouhá a spíše obtížná – měří 6,5 km a nastoupáte 1450 m, proto počítejte alespoň s třemi hodinami. Stoupání je ale celkem příjemné a rovnoměrné.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování na Madeiře
2700+ apartmánů, hotelů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace
Jak vybrat to správné ubytování na Madeiře – tipy od cestovatelů

Druhou variantou je populární trek z Pico Arieiro, který je dlouhý 4,8 km a nastoupáte 881 m. Dlužno podotknout, že stejnou výšku budete muset i klesat, takže jde o obtížnou trasu. Kdysi měla trasa 2 varianty – západní a východní, přičemž ta východní (okolo vrcholu Pico das Torres (1851 m), dlouhá 5,9 km, 1220 m stoupání) je v současnosti kvůli zříceným chodníkům uzavřená. Stezka je vytesaná ve skále, má několik tunelů a nabízí úžasné výhledy. Půjdete přes vyhlídky Miradouro do Ninho da Manta a plošinu Pedra Rija. Těsně pod vrcholem se napojíte na PR 1.2 z Achada do Teixeira. Na vyhlídce Pico Arieiro pohodlně zaparkujete.

Nejdelší přístup je po PR 1.3 (také se jí říká Vereda da Encumeada) ze západu z vesnice Boca da Encumeada, která leží na silnici ER 228. To je takřka 10 km stoupání přes vrcholy Pico da Encumeada a Pico do Jorge. Celkem nastoupáte přes 1500 m. Zajímavou možností je vystoupat po PR 2 Vereda do Urzal z údolí jeptišek (Curral da Freiras) od autobusové zastávky. Je to 3,6 km výstupu s 925 metry stoupání. poté následuje napojení na už zmíněnou PR 1.3 a dál ještě 4,2 km dlouhé stoupání dalších 900 výškových metrů pod vrchol Pico Ruivo.

Nejlehčí je výstup na Pico Ruivo je z Achada do Teixeira po PR 1.2 (2,8 km, stoupání 333 m, klesání 62 m, 1:15 hod.). Tuhle variantu jsme si vybrali my. Na Achada do Teixeira pohodlně zaparkujete, parkoviště je dostatečně velké a je zdarma. Odtud je výstup na Pico Ruivo příjemnou procházkou po převážně zpevněném chodníčku. Teprve až posledních pár set metrů na vrchol je náročnějších. Po cestě je několik přístřešků a odpočívadel, kde si můžete udělat piknik. Jedná se o hřebenovou trasu nabízející překrásné výhledy na obě strany. V závěru uvidíte vytesaný chodník ve skále, turistickou trasu z Pico Arieiro PR 1.1.

Údaje o trase

  • Achada do Teixeira – Pico Ruivo (PR 1.2)
  • délka: 2,8 km
  • doba: cca 1:15
  • stoupání: 333 m
  • max. výška: 1862 m n.m.
  • min. výška: 1591 m n.m.
Download file: achada-do teixeira-pico-ruivo.gpx

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování na Madeiře. Nebo si přečtěte tipy od cestovalů, jak vybrat to nejlepší.

Více o Madeiře

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..