Na Pico Ruivo z Achada do Teixeira – nejlehčí výstup na nejvyšší horu Madeiry

0
Má označení PR 1.2 Vereda do Pico Ruivo...

Na Pico Ruivo se můžete dostat prakticky ze všech směrů. Ze severu turistickou stezkou PR 1.1 Vereda da Ilha, která začíná v kopcích nad Santanou. Po ní lze vystoupat až pod vrchol Pico Ruivo a necelý kilometr od vrcholu se napojit na hřebenovou PR 1.2. Tato varianta je poměrně dlouhá a spíše obtížná – měří 6,5 km a nastoupáte 1450 m, proto počítejte alespoň s třemi hodinami. Stoupání je ale celkem příjemné a rovnoměrné.

Najděte si ubytování na Madeiře
1600+ apartmánů, vil a hotelů, nejlepší lokality, užitečné informace

Druhou variantou je populární trek z Pico Arieiro, který je dlouhý 4,8 km a nastoupáte 881 m. Dlužno podotknout, že stejnou výšku budete muset i klesat, takže jde o obtížnou trasu. Kdysi měla trasa 2 varianty – západní a východní, přičemž ta východní (okolo vrcholu Pico das Torres (1851 m), dlouhá 5,9 km, 1220 m stoupání) je v současnosti kvůli zříceným chodníkům uzavřená. Stezka je vytesaná ve skále, má několik tunelů a nabízí úžasné výhledy. Půjdete přes vyhlídky Miradouro do Ninho da Manta a plošinu Pedra Rija. Těsně pod vrcholem se napojíte na PR 1.2 z Achada do Teixeira. Na vyhlídce Pico Arieiro pohodlně zaparkujete.

Nejdelší přístup je po PR 1.3 (také se jí říká Vereda da Encumeada) ze západu z vesnice Boca da Encumeada, která leží na silnici ER 228. To je takřka 10 km stoupání přes vrcholy Pico da Encumeada a Pico do Jorge. Celkem nastoupáte přes 1500 m. Zajímavou možností je vystoupat po PR 2 Vereda do Urzal z údolí jeptišek (Curral da Freiras) od autobusové zastávky. Je to 3,6 km výstupu s 925 metry stoupání. poté následuje napojení na už zmíněnou PR 1.3 a dál ještě 4,2 km dlouhé stoupání dalších 900 výškových metrů pod vrchol Pico Ruivo.

Nezapomeňte si najít
nejvýhodnější cestovní pojištění

Nejlehčí je výstup na Pico Ruivo je z Achada do Teixeira po PR 1.2 (2,8 km, stoupání 333 m, klesání 62 m, 1:15 hod.). Tuhle variantu jsme si vybrali my. Na Achada do Teixeira pohodlně zaparkujete, parkoviště je dostatečně velké a je zdarma. Odtud je výstup na Pico Ruivo příjemnou procházkou po převážně zpevněném chodníčku. Teprve až posledních pár set metrů na vrchol je náročnějších. Po cestě je několik přístřešků a odpočívadel, kde si můžete udělat piknik. Jedná se o hřebenovou trasu nabízející překrásné výhledy na obě strany. V závěru uvidíte vytesaný chodník ve skále, turistickou trasu z Pico Arieiro PR 1.1.

Údaje o trase

  • Achada do Teixeira – Pico Ruivo (PR 1.2)
  • délka: 2,8 km
  • doba: cca 1:15
  • stoupání: 333 m
  • max. výška: 1862 m n.m.
  • min. výška: 1591 m n.m.
Stáhnout

Více o Madeiře

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..