Gotická čtvrť (Barri Gòtic) a Barcelonská katedrála

Katedrála v Barceloně

V mnoha evropských městech musely původní úzké uličky ustoupit buď širokým bulvárům při velkorysých přestavbách (Paříž) nebo nenávratně zmizely při častých požárech, ke kterým středověké půdorysy měst poskytovaly dostatek příležitostí (Londýn). Jedním z měst, kde se v krásných malebných uličkách můžete projít je nejen naše Praha, ale i Barcelona a její Gotická čtvrť, katalánsky Barri Gòtic. Jde v tomto případě trochu o iluzi, protože velká část domů není původních, ale i tak je to iluze krásná a určitě stojí za návštěvu. Spletitý labyrint uliček, krásných gotických a neogotických budov a mnoha dvorků a náměstíček zve k procházkám i díky tomu, že je tato čtvrť z většiny uzavřená automobilové dopravě.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Barceloně
3000+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Jde vlastně o nepravidelný obdelník, který se táhne od pobřeží až k Plaça de Catalunya a je ohraničený slavnou třídou La Rambla na jedné straně a na druhé ulicí Via Laietana. Pomyslným středem a srdcem čtvrti ja Barcelonská katedrála. Celá čtvrť vznikla přestavbou zanedbaného sousedství, která probíhala od konce 19. století a hlavní část prací byla naplánovaná k dokončení v roce 1929, kdy Barcelona hostila Světovou výstavu EXPO a chtěla se při této příležitosti prezentovat jako kulturní metropole. Nicméně další práce pokračovaly i mnoho let po výstavě, prakticky až do 60. let 20. století.

K hlavním památkám čtvrti patří už zmíněná Barcelonská katedrála, celým názvem Katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie. Jde tedy o hlavní, katedrální kostel Barcelony a sídlo zdejšího arcibiskupa i přesto, že daleko známější je pravděpodobně Gaudího Sagrada Família. Ta je ale i přes svou monumentálnost pouze kostelem a ne hlavní katedrálou města. Barcelonská katedrála se stavěla v dlouhém období od 13. do 15. století, většina prací byla provedena ve století čtnáctém. Neogotickou fasádu a hlavní věž dokončil až v roce 1913 architekt Miguel Girona i Agrafel. Kostel je zasvěcený patronce Barcelony, sv. Eulálii, která byla pro křesťanskou víru umučena v době římské nadvlady nad městem. A malá poznámka – při naší návštěvě v roce 2022 měla opravovaná fasáda kontroverzní doplněk v podobě reklamy na výrobce telefonů, jak můžete vidět na fotkách.

V Barri Gòtic ale najdete i svatostánky dalších náboženství, třeba Starou synagogu, Sinagoga Major de Barcelona. Nachází se v Židovské čtvrti, nazývané El Call, která je součástí Barri Gòtic. Datuje se až do 3. století našeho letopočtu a je tak nejstarší nejen ve Španělsku ale jednou z nejstarších v celé Evropě. Až do nedávna byla využívána k jiným než náboženským účelům, v roce 2002 byla opět otevřená jako synogoga a muzeum a je využívána při různých židovských svátcích a svatbách.

Kousek od katedrály si můžete prohlédnout také pozůstatky původního opevnění z římských časů, na mapách je hledejte jako Muralla Romana de Barcelona. A určitě se nezapomeňte při procházce podívat na náměstí Plaça del Rei, které je opravdu původním náměstím ze 14. století a stojí zde komplex historických budov známých jako Palau Reial Major. Šlo o sídlo barcelonských hrabat a aragonských králů.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Barceloně.

Užitečné informace

  • Vstupenku do katedrály si můžete koupit buď na oficiálních stránkách katedrály za 11 € (stránky v angličtině) nebo v češtině na stránce GetYourGuide. Tam platíte 3 € rezervační poplatek, ale děti do 12 let mají vstup zdarma (na oficiálních stránkách katedrály platí 3 €) a máte k dispozici 24/7 zákaznickou podporu. V obou případech dostanete audioprůvodce.
  • Otevírací doba je od 9:30 do 18:30 ve všední dny, o víkendech a náboženských svátcích se zavírá dříve, dobu je dobré si ověřit na oficiálních stránkách. Ve všední dny si jde rezervovat poslední prohlídku v 16:30, o víkendech obvykle na 16:00.
  • Stále jde o fungující svatostánek, proto je vhodné tomu přizpůsobit oblečení. Zakázané je průhledné oblečení a kloubouky. Také se nesmí dovnitř se zvířaty, výjimkou jsou asistenční psy.
  • Po Gotické čtvrti se pořádají komentované prohlídky s průvodcem, podívejte se do Online rezervací níže.

Online rezervace

»Vstup do Barcelonské katedrály a na její střechu s výhledem na gotickou čtvrť
»Pěší prohlídka po gotické čtvrti v němčině
»Pěší prohlídka po gotické čtvrti v angličtině
»Pěší prohlídka po gotické čtvrti v angličtině s malou skupinou
»Dvouhodinová procházka gotickou Barcelonou
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://catedralbcn.org/en/

Více o Barceloně

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..