Sagrada Família – nejznámější kostel Barcelony

Sagrada Família
Autor: Maksim Sokolov (maxergon.com), via Wikimedia Commons

V Barceloně asi není navštěvovanější památky než stále nedokončený kostel Sagrada Família od slavného architekta Antonia Gaudího. Jde o největší nedokončený křesťanský kostel na světě a část, kterou stihl Gaudí za svého života ještě dokončit (jde o necelou 1/4 celé stavby), je zařazená na seznamu světových památek UNESCO. Dnes už ikonická podoba nebyla původně vůbec v plánu, původně mělo jít o klasický neogotický kostel, který navrhl architekt Francisco de Paula del Villar. Po neshodách se zadavateli, snad ohledně cen stavebního materiálu, byl z projektu odvolán a nahradil ho nadějný architekt Antoni Gaudí, který zcela změnil koncepci konstela. Výsledek je unikátním mixem gotiky a stylu Art Nouveau s Gaudího typickým, originálním rukopisem.

I když má Sagrada Família impozantní rozměr, typický většinou pro katedrály, o katedrálu nejde. Katedrálním kostelem Barcelony je stará katedrála ve čtvrti Barri Gòtic. Ale jinak má Sagrada Fagmília s katedrálami dost společného – například velkorysý půdorys a také velmi dlouhou dobu konstrukce. Začalo se stavět roku 1882, Gaudí projekt převzal v roce 1883 a pracoval na něm až do své náhlé smrti v roce 1926, kdy ho v Barceloně srazila při procházce tramvaj. Kolejdoucí si mysleli, že jde o žebráka a otálelo se s pomocí. Nakonec byl dopraven do nemocnice, ale dostal pouze základní ošetření. Když se konečně přišlo na to, kdo je oním pacientem, bylo už pozdě a Gaudí i přes všemožnou péči zemřel.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Barceloně
3000+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Pracoval na kostele dlouhých 43 let, přesto v okamžiku jeho smrti byl kostel dokončený z 15-25 procent. Sám Gaudí jednou s pohledem k nebi lakonicky okomentoval prodlužující se práce: „Můj klient nikam nespěchá.“ Naštěstí si byl náročnosti projektu vědom a snažil se dostavět alespoň část, která poslouží jako vzor stavitelům, kteří přijdou po něm. Ani tak nešlo o lehký úkol, protože Gaudí nezanechal přesné plány, ale spíše skicy a kresby, jejichž část byla navíc ještě zničena za španělské občanské války.

I přes všechny peripetie se kostel postupně daří dokončit. Plánovaný termín na 100. výročí Gaudího smrti se pravděpodobně nestihne kvůli zastavení prací za epidemie Covidu, ale kostel je dnes z velké části kompletní. V nedávné době byly například dokončeny další věže – Panny Marie, Lukášova a Markova a dále pokračují práce na hlavní věži Ježíše Krista. Rozhodně si nenechte ujít jeho prohlídku, zevnitř je kostel snad ještě úchvatnější než zvenku (jak můžete vidět na fotkách v galerii nebo virtuální prohlídce na stránkách kostela). A z jeho věží je jeden z nejlepších výhledů na Barcelonu.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Barceloně.

Užitečné informace

  • Sagrada Fagmília se otevírá v 9 hodin ráno, o nedělích o půl jedenácté. Zavírací doba se liší podle sezóny – v plné sezóně (duben-září) je otevřeno do 8 večer, v březnu a říjnu do 7 a mimo sezónu (listopad-únor) do 6 hodin večer.
  • Vstupné pro dospělého stojí € 26 při nákupu na oficiálních stránkách nebo € 33,80 na stránce GetYourGuide, resp. € 36 a € 46,80 pro návštěvu baziliky i s výstupem na věže. V prvním případě ale nelze návštěvu zrušit, naopak na GetYourGuide můžete rezervaci zrušit ještě 48 hodin před termínem a dostanete plnou cenu zpět. Také je stránka v češtině.
  • Zvolte si možnost podle svého uvážení, ale určitě doporučujeme řešit vstupné před návštěvou památky. Sice je teoreticky možné koupit lístky přímo na místě (viz. níže), ale většinou už jsou pro aktuální den vyprodané a kupujete je nejdříve pro den následující. K prohlídce si také stahujete aplikaci s audioprůvodcem a je dobré si ji stáhnout v klidu hotelu nebo domova.
  • Pokud chcete i tak zkusit štěstí, nehledejte klasické pokladny. Od roku 2021 jsou zrušené kvůli frontám, které se u nich tvořily. Lístky se tak kupují pouze online nebo u speciálních panelů s QR kódy v okolí baziliky.
  • Děti staré 10 let a méně neplatí nic, ale na každé takové dítě musí být ve skupině 1 dospělý. Studenti, senioři nad 65 let a děti od 11-18 mají snížené vstupné, je dobré ale mít s sebou připravený doklad pro prokázání nároku na slevu.
  • Při volbě vstupu s návštěvou věží si můžete volit mezi věžemi Nativity Façade (s betlémem) nebo Passion Facade. Zajímavé a krásné jsou obě, ale věže Nativity Façade jsou ty, na kterých pracoval ještě sám Gaudí, je u nich také malý můstek a výhled je tak nepatrně lepší.
  • Z bezpečnostních důvodů mohou věže navštívit pouze děti starší 6 let a osoby mladší 16 let musí být v doprovodu dospělé osoby.
  • Celá bazilika je bezbariérová (kromě věží) a lidé s postižením mají vstupné zdarma stejně jako jejich průvodci. Pouze musí mít doklad prokazující nárok na slevu. Také je povolen doprovod asistenčních psů.
  • Jiná zvířata do baziliky nesmí.

Online rezervace

»Vstup do Sagrada Família bez čekání
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – Možnost zrušení až 48 hodin před začátkem – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://sagradafamilia.org/en/home

Více o Barceloně

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..