Hrad Montjuïc a zahrady Jardins del Mirador de l’Alcalde

Pevnost Montjuïc v Barceloně

Vrchol Montjuïc jeho okolí toho nabízí opravdu hodně – je odtud krásný výhled na město i moře, můžete navštívit místní botanickou zahradu, muzeum Joana Miró nebo třeba olympijský stadion, který hostil Letní olympijské hry v roce 1992. Když ale vyjdete pěšky nebo vyjedete lanovkou až nahoru, nemůžete minout impozantní pevnost tyčící se na vrcholu. Jmenuje se stejně jako kopec – Montjuïc – a pochází ze 17. století, kdy byl postavený první hrad, který se dočkal ještě přestavby a dalšího rozšíření opevnění v letech 1779-1799. Rozšíření bylo opravdu poctivé – pevnost mohla být například osazena rovnou 120 kanony.

Montjuïc sehrál významnou roli jak v konfliktech mezi odbojnými Katalánci a španělským králem, tak ve Válce o španělské dědictví na začátku 18. století a nakonec i ve španělské občanské válce v letech 1936-1939, kdy hrad obě strany využívali jako vězení. Během 3 let občanské války zde bylo uvězněno téměř 1500 lidí a 250 dokonce popraveno. Tato smutná kapitola je naštěstí už minulostí, protože v roce 2007 byly vyřešeny dlouhé spory a celá pevnost byla vrácena městu, které ji využívá pro strong>kulturní akce a setkávání jak Barceloňanů tak návštěvníků města.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Barceloně
3000+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Z terasy na hradních zdech je krásný panoramatický výhled na město, přístav a moře. Přístup se je po zaplacení vstupného, které vám dovolí navštívit také stálou výstavu věnovanou pevnosti a sezónní expozice. Naopak zcela zadarmo je přístup na Mirador de Montjuïc, vyhlídku kousek jižně od hlavního vstupu do hradu.

Jardins del Mirador de l’Alcalde

Při plánování návštěvy na Montjuïc doporučujeme neminout zahrady del Mirador. Leží kousek od hradu a také je u nich mezistanice lanovky Telefèric de Montjuïc. V roce 1969 je postavil je starosta Barcelony Josep Maria de Porcioles i Colomer, který si potřeboval vylepšit svůj veřejný obraz pošramocený angažováním za Francova režimu. Odtud i jejich název, který v češtině znamená „starostova vyhlídka“. Při budování zahrad se naplno využil svažitý terén. Zahrady jsou tak terasovité, s kaskádovými fontánami, výhledy a s mozaikovou dlažbou. Na ní je zajímavé, že ji místní umělec vyrobil recyklací předmětů denní potřeby jako jsou láhve, kolečka, dlažební kostky, cihly nebo kusy průmyslových strojů.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Barceloně.

Užitečné informace

  • Hrad je přístupný veřejnosti každý den od 10 dopoledne do 20 hodin v sezóně. Mimo sezónu (listopad-únor) se končí už v šest hodin večer.
  • Vstup do pevnosti stojí € 9 pro dospělého a € 6 pro dítě od 8-12 let, děti do 8 let mají vstup zdarma.
  • Jednosměrná jízdenka lanovkou stojí € 10 pro dospělého a € 8 pro dítě, ale nejde koupit online, pořídíte ji pouze v pokladně lanovky. Online můžete koupit zpáteční jízdenku, která stojí € 15 pro dospělého. Děti od 4-12 let platí sníženou cenu € 11.
  • Lanovka má dolní stanici, mezistanici u zahrad Jardins del Mirador a konečnou stanici u hradu. Můžete nastoupit a vystoupit na kterékoli z nich: Parc de Montjuïc, Miramar a Castell de Montjuïc.
  • Lanovka je kompletně bezbariérová. Hrad je přístupný pro lidi na vozíku celý kromě terasy, přesto na některých místech je povrch nerovný a je třeba s tím počítat.

Online rezervace

»Zpáteční jízdenka na lanovku na Montjuïc
»Pěší prohlídka s hradem Montjuic a lanovkou
»Všechny atrakce na kopci Montjuïc
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://ajuntament.barcelona.cat/castelldemontjuic/en

Více o Barceloně

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..