Casa Milà (La Pedrera)

Casa Milà
Casa Milà

Třída Passeig de Gràcia byla na začátku 20. století místem, kde si ty nejbohatší barcelonské rodiny dávaly stavět své domy a předháněly se v okázalosti jednotlivých staveb. Najdete tu tak spoustu výstavních domů, ale dva z nich opravdu vyčnívají díky své originální fasádě a celkovému pojetí. Oba jsou dílem architekta Antonia Gaudího, první je Casa Batlló a druhý je dům Casa Milà, kterému ale místní říkají žertovně La Pedrera. To v katalánštině znamená kamenolom a odkazuje na hrubě otesanou kamennou fasádu domu, která se nejdříve nesetkala se všeobecným pochopením. V době vzniku kontroverzní dům je dnes zahrnutý na seznamu UNESCO a patří spolu s dalšími Gaudího domy ke známým turistickým cílům.

Casa Milà se začala stavět v roce 1906, tedy navazovala na stavbu blízkého Casa Batlló a jde o poslední Gaudího projekt pro soukromého investora. Poté se věnoval už jen svému životnímu dílu, kostelu Sagrada Família. Narozdíl od Casa Battló, kdy byl původní dům přestavěn, byl v případě Casa Milà původní dům na parcele kompletně stržen a stavělo se úplně od začátku. Zadavateli byla bohatá vdova Rosálie Segimón a její druhý muž Pere Milà. Plán zněl, že apartmá majitelů bude v hlavním podlaží a zbytek bytů se bude pronajímat.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Barceloně
3000+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Zajímavostí je, že Gaudí v průběhu projektu uvažoval o odstoupení z pozice architekta. Chtěl totiž dům vyzdobit náboženskými symboly, především odkazy na Pannu Marii, ale zrovna v této době se zvedla v Barceloně velká vlna antiklerikalismu. Majitelé už dříve platili pokuty za porušení stavebních předpisů a museli nechat snížit sochy na střeše domu, aby jejich výška odpovídala místním regulacím. Proto ve vyhrocené atmosféře nechtěla Rosálie provokovat a rozhodla se náboženských soch radši vzdát. Gaudí se ale těžce smiřoval s ústupky od své umělecké vize a až místní klerik ho přemluvil, aby v díle pokračoval i přes úpravy.

La Pedrera má devět podlaží, která se vlní kolem 2 atrií, takže výsledek připomíná nepravidelnou osmičku. Vnitřní atrium (použité už u Battló) bylo populární řešení, jak dostat u tak velkého domu do všech pokojů světlo a zároveň v celém prostoru v parném španělském počásí lépe cirkuloval vzduch. Na hlavním podlaží byl byt majitelů, který měl opravdu impozantní rozměry. Zabíral 1 323 čtvrečních metrů, tedy plochu celého patra. Dalších 20 bytů se pronajímalo a obyvatelům sloužily ještě garáže v suterénu a prádelna a sušárna na půdě. Uměleckým dílem je v domě samotná střecha plná komínů a ventilačních šacht, které spíše připomínají sochy. Kvůli krásnému výhledu doporučujeme zakončit prohlídku domu právě tady.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Barceloně.

Užitečné informace

  • Otevřeno je denně od 9 ráno, v letním období (začátek března – konec října) až do 20:30, v zimní sezóně do 18:30. Každý den od od 9 večer do 11 hodin jsou večerní prohlídky.
  • Základní vstupné pro dospělého stojí € 28, děti ve věku 6 let a mladší neplatí nic. Děti od 7 do 17 platí zlevněné stupné € 12,50 a senioři € 19.
  • Pokud chcete něco speciálního, je možné si připlatit € 10 a koupit si návštěvu i s virtuální projekcí nebo si rezervovat už zmíněnou noční prohlídku, kdy je celý dům a střecha speciálně nasvícená a k prohlídce hraje hudba.
  • Narozdíl od vedlejší Casa Batlló do La Pedrera nemůžete s domácím mazlíčkem. Jedinou výjimkou jsou asistenční psi.
  • Casa Milà je téměř celá bezbariérová, pouze na střeše se není možné pohybovat na vozíku, ale je zde bezbariérová platforma, ze které je krásný výhled. Osoby s postižením také nemusí mít rezervovaný čas návštěvy, ale můžou přijít kdykoliv a je jim umožněno koupit si lístek bez čekání ve frontě. Více na www.lapedrera.com/en/plan-your-visit/accessibility.

Online rezervace

»La Pedrera-Casa Milà Skip the line vstupenka a audioprůvodce
»La Pedrera Night Experience
»Prohlídka Casa Batlló a Casa Milà s průvodcem a vyzvednutím v hotelu (Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem)
»Všechny aktivita v Casa Milà
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://www.lapedrera.com/en

Více o Barceloně

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..