Casa Batlló

Casa Batlló v Barceloně
Autor: Mickey Løgitmark, via Wikimedia Commons

Casa Batlló je považována za další z Gaudího mistrovských děl. To nakonec potvrzuje i její zařazení na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Jde o městský dům na slavné barcelonské třídě Passeig de Gràcia, který byl postavený v roce v roce 1877 a tehdy nebyl ještě ničím příliš výjimečný. To se změnilo v roce 1903, kdy nepěkný dům koupil textilní magnát Josep Batlló především kvůli jeho skvělé poloze a objednal si u Antonia Gaudího velkorysou rekonstrukci. Gaudí nebyl ve své práci ničím limitován, objednatel měl jediné přání, aby výsledný dům byl „jako žádný jiný“.

Gaudí přesvědčil rodinu Batlló že není třeba bourat původní dům a bude stačit jeho rekonstrukce. Ta ale byla pořádná. Gaudí změnil k nepoznání fasádu domu, zcela přestavěl hlavní apartmá v prvním podlaží, rozšířil centrální atrium a dokonce přidal k domu několik pater. Nikde na domě nejsou rovné linie, vše je organické, odkazující se na přírodní tvary i různá zvířata. Například výrazná fasáda je tvořená mozaikou Trencadís z rozbitých keramických dlažnic, balkony mají tvar lebek a střecha zase připomíná záda draků nebo dinosaurů.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Barceloně
3000+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Gaudí byl také posedlý světlem a při renovaci domu rozšířil centrální atrium, aby se světlo a čerstvý vzduch dostal do každého místa v domě. Stěny jsou pokryté opět keramickými dlaždicemi v různých odstínech modré, které krásně odráží dopadající světlo. Atriu se také říká studna světla a záměrem architekta bylo, aby se člověk v atriu cítil trochu jako na dně moře. Dalším velkým zážitkem je multimediální Gaudího kostka, krychle s LED obrazovkou na stěnách, podlaze i stropě, jejíž projekce vás opravdu pohltí. A návštěvu můžete zakončit na „dračí“ střeše, odkud je krásný výhled na celé město.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Barceloně.

Užitečné informace

  • Otevřeno je denně od 9 ráno do 10 hodin večer, poslední vstup je možný ve 21:15. Na prohlídku počítejte s časem něco přes hodinu.
  • Základní vstup pro dospělého stojí € 29, děti do 12 let neplatí nic.
  • Pokud plánujete hodně fotit, doporučujeme zaplatit si speciální ranní prohlídku, kdy je nejlepší světlo na fotky a v Casa Batlló skoro nepotkáte další návštěvníky. Cena je € 45.
  • Ranní a denní prohlídky zahrnují vstup na slavnou střechu, ze které je krásný výhled na Barcelonu a třídu Passeig de Gràcia.
  • Ať si koupíte základní vstup nebo ranní, bohužel není možné rezervaci zrušit s náhradou peněz. Refundace se provádí pouze ve výjimečných případech, kdy je překážka na straně provozovatele. Pokud přesto chcete mít flexibilitu a možnost zrušit rezervaci s plným vrácením ceny, můžete si rezervovat prohlídku s průvodcem (viz. odkazy níže). U nich jde zrušit rezervaci až 24 hodin před návštěvou.
  • Do Casa Batlló můžete i s domácím mazlíčkem. Musíte to ale oznámit personálu a například pes musí být na vodítku nebo jinak pod vaším dohledem.
  • Casa Batlló je kompletně bezbariérová a je zde také výtah pro lepší pohyb po budově pro osoby s pohybovým omezením.

Online rezervace

»První ranní prohlídky Casa Batlló s nejlepším světlem na focení a minimem návštěvníků
»Prohlídka Casa Batlló s průvodcem (Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem)
»Prohlídka Casa Batlló a Casa Mila s průvodcem a vyzvednutím v hotelu (Možnost zrušení až 24 hodin před začátkem)
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – 24/7 zákaznická podpora

Web

https://www.casabatllo.es/en/

Více o Barceloně

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..