Bazilika svatého Marka

Bazilika svatého Marka v Benátkách

Po Dóžecím paláci je další, téměř povinnou zastávkou na náměstí sv. Marka stejnojmenná bazilika. Ta byla centrem duchovního a společenského života Benátek po celá staletí a její architektura je impozantní, jak se na hlavní kostel mocné a prosperující Benátské republiky slušelo. Byla postavená v byzantském stylu a je jedním z jeho nejlepších a nejlépe dochovaných příkladů na celém světě.

Kde se ubytovat? Hledejte ubytování v Benátkách a okolí
2800+ hotelů, apartmánů, penzionů a prázdninových domů, nejlepší lokality, hodnocení a užitečné informace

Na fasádě můžete obdivovat slavné koňské spřežení, které si Benátčané přivezli jako kořist křižáckých válek z Konstantinopole, kam se spřežení dostalo pro změnu zase z Říma. Dnes jde o kopii vytvořenou na začátku 20. století, původní zrestaurované spřežení je jedním z hlavních exponátů muzea v horním patře baziliky. A ještě jedna zajímavost – v Benátkách se na ničem nešetřilo a tak byly kdysi tyto sochy dokonce pozlacené. Interiér baziliky není o nic méně dech beroucí než její exteriér – uvnitř je kromě bohaté malířské a sochařské výzdoby také více než 4000 m² mozaik, z nichž velká část je z 11. a 13. století.

Filtrovat podle

Ubytování v okolí

Podívejte se na ubytování v Benátkách a okolí. Nebo na tipy na ubytování v prázdninových rezortech poblíž Benátek – třeba v Caorle.

Užitečné informace

  • Bazilika je stále fungující svatostánek, proto je potřeba dodržovat s tím spojená pravidla. Do baziliky se nesmí s kufry a objemnými zavazadly, platí zde zákaz focení a natáčení a vyžaduje se vhodné oblečení (ne kraťasy, tílka) a chování.
  • Online rezervace níže jsou uváděné jako nevhodné pro osoby na vozíku. Lidé na vozíku ale do baziliky mohou, pouze musí vstoupit vchodem Porta dei Fiori na severní straně baziliky, kde je potřeba oslovit místní pracovníky a ti umožní vstup. Bezbariérové je i muzeum v horním patře baziliky.
  • Vstupné do baziliky nezahrnuje vstup do Pala d’Oro a muzea Loggia dei Cavalli. Tyto vstupy je třeba koupit zvlášť.
  • Otevřeno je od 9:30 do 17:15, o nedělích a svátcích až ode 2 hodin odpoledne.
  • Cena vstupného do baziliky je € 3, do muzea v horním patře (to umoňuje i vstup na terasy, ze kterých je krásný výhled) ještě dalších € 7 a € 11 stojí tištěný průvodce. Cena € 3 se ale platí na místě a v sezóně je spojená s čekáním klidně přes hodinu ve frontě. Řešením je online rezervace – na oficiálních stránkách baziliky jde lístek „bez čekání“ koupit za € 6, ale má to zase jedno ale. Musíte rezervovat tak měsíc dopředu a rezervaci nejde změnit nebo vrátit.
  • Další možností je online rezervace na rezervačním portálu, kde je ale cena za vstup bez průvodce (entry ticket) € 20,50. Výrazně dražší vstup alespoň kompenzuje možnost zrušení, audio aplikace a tištěný průvodce v ceně. Takto si je možné rezervovat i návštěvu s průvodcem (guided tour) do baziliky, muzea a na terasy – cena se pak pohybuje obvykle mezi € 39-43. Úplně ideální (tzn. levné a časově nenáročné) řešení asi v tomto případě bohužel neexistuje. Doporučujeme přečíst si recenze a zvážit, jaká možnost bude pro vás nejlepší.
  • A pozor – novinkou je povinnost zaplatit v určené dny poplatek za vstup do Benátek. Více informací i s možností poplatek uhradit najdete zde.

Online rezervace

»Vstup do Baziliky svatého Marka bez čekání a s možností zrušení
»Všechny nabízené prohlídky v bazilice
Rezervujte online – V češtině – Pohodlné plánování dovolené – Jistota rezervace – Žádné čekání ve frontě – Výběr v klidu – 24/7 zákaznická podpora

Web

www.basilicasanmarco.it/
www.venice-museum.com/st-marks-basilica.php

Více o Lido di Jesolo Více o Cavallinu Více o Caorle Více o Bibione Více o Lignanu

Zanechte komentář ostatním nebo se zeptejte, když potřebujete k tématu článku ještě něco vědět.

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..